Jaki lekarz zajmuje się diagnozowaniem insulinooporności?

Zastanawiam się czy nie choruje na insulinooporność. Chciałabym się w tym kierunku przebadać, ale nie wiem do jakiego lekarza muszę się udać. Stąd moje pytanie, jaki lekarz zajmuje się takimi chorobami?

Redakcja abcZdrowie

Witam, przyjmuje się, że insulinooporność to nie jednostka choroba, a stan, w którym tkanki wykazują się mniejszą wrażliwością na insulinę. O tym, jak ważny jest ten hormon nie trzeba przekonywać – pozwala przekształcać glukozę na paliwo dla mięśni. Gdy czynność ta jest upośledzona, może prowadzić nawet do cukrzycy typu 2 lub miażdżycy. Więcej o tym zaburzeniu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie. Objawy insulinooporności nie są jednoznaczne, dlatego tak trudno ją czasem wykryć. Ospałość, nadwaga, zły nastrój czy napady głodu mogą sugerować wiele chorób. Również diagnostyka nie jest łatwa, lecz na początek wykonuje się krzywą cukrową oraz krzywą insulinową. Odpowiadając na Pani pytanie – leczeniem tego zaburzenia metabolicznego zajmuje się diabetolog lub czasem endokrynolog. U chorych z IO występują często zaburzenia pracy tarczycy. Serdecznie zachęcam do przeczytania wypowiedzi naszego eksperta – diabetologa: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-endokrynolog-bedzie-w-stanie-stwierdzic insulinoopornosc-i-wdrozyc-leczenie. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza internisty, który po zebraniu wywiadu może zlecić badania podstawowe oraz zadecyduje, do jakiego specjalisty należy się udać. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.