Do jakiego lekarza powinnam się zwrócić z tym problem?

Dzień dobry! Mam następujące objawy: tycie pomimo aktywności fizycznej, zmęczenie, przetłuszczająca się skóra na nosie i bardzo sucha na czole oraz reszcie ciała, rozdrażnienie, zmiany nastroju, ponadprzeciętne owłosienie w różnych miejscach (broda, nad wargą, pojedyncze ciemne włosy na szyi, włoski w okolicy sutków, włosy w okolicy brzucha- od pępka w doł oraz intensywne owłosienie łonowe) oraz silne bóle miesiączkowe. Czego to moga być objawy oraz do jakiego lekarza powinnam się zwrócić? Lekarz endokrynolog wykluczył problemy z tarczyca, ale zalecił wykonanie badań pod kątem insulinooporności.

Redakcja abcZdrowie

Witam, w dużym skrócie insulinooporność to obniżona podatność organizmu na działanie hormonu regulującego poziom cukru we krwiinsuliny. IO należy do tzw. zespołu metabolicznego, czyli grupy zaburzeń, ściśle ze sobą powiązanych, współistniejących u chorego. Bardzo długo i skutecznie potrafi się maskować, toteż przez lata może bytować niezauważona. Symptomy, które Pani opisuje mogą wskazywać na insulinooporność, zwłaszcza warto zwrócić uwagę, czy nie towarzyszy im nadwaga, podwyższone ciśnienie lub niemalejące uczucie głodu. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-insulinoopornosci. Jeśli poziom hormonów tarczycy, zdaniem endokrynologa, nie wskazuje na nic niepokojącego, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku insulinooporności. Polega ona na wykonaniu krzywej cukrowej w połączeniu z krzywą insulinową. Jeśli badanie potwierdzi chorobę, warto rozważyć leczenie farmakologiczne ściśle związane z odpowiednią dietą oraz wysiłkiem fizycznym. O leczeniu oraz diecie może Pani przeczytać w materiale: https://portal.abczdrowie.pl/insulinoodpornosc-terapeutyczne-wyzwanie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.