Jaki poziom histaminy, antyciał i innych czynników może spowodować zagrożenie wstrząsem anafilaktycznym?

Wiem o histaminie i antyciałach IgE. Jakie inne czynniki wykrywane laboratoryjnie są reakcją organizmu na alergen? Jaka ich ilość jest niebezpieczna?
ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Witam!

U osoby uczulonej po wniknięciu alergenu do organizmu wytwarzane są przeciwciała klasy E (IgE). Łączą się one z komórkami tucznymi (mastocytami) powodując wydzielanie z nich wielu substancji w tym histaminy. Histamina odpowiada za pojawianie się większości objawów uczulenia w tym groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Dla alergików charakterystyczne jest również zwiększone stężenie granulocytów zasadochłonnych (bazofilów). Z komórek tucznych w reakcji alergicznej uwalnia się wiele substancji, mających wpływ na przebieg reakcji uczuleniowej, których nie oznacza się przy standardowych badaniach.

W badaniach krwi można oznaczać stężenie IgE i bazofilów. Histaminy natomiast używa się w testach skórnych przy poszukiwaniu czynników uczulających. Porównuje się reakcje na dany alergen z tą, która zaszła przy kontakcie z histaminą.

Nie zostały wyodrębnione wartości powyższych wskaźników, przy których wzrasta zagrożenie dla życia. Oznaczanie tych parametrów służy do diagnostyki uczuleń. Zagrożenie dla życia może pojawić się przy kontakcie z danym alergenem i wówczas stężenia poszczególnych substancji rosną. Zwykle nie da się przewidzieć wcześniej, kiedy dana osoba zetknie się z alergenem Stopień zagrożenia przy danej reakcji uczuleniowej określa się na podstawie objawów.
O niebezpieczeństwie świadczą m.in. duszność, obrzęk warg, języka, szybkie narastanie dolegliwości. Wówczas należy jak najszybciej udać się na do lekarza.
 

Lekarz.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty