Testy na penicylinę

Witam, jestem w 36 tygodniu ciąży i mam ptanie, czy, i jeżeli tak, to gdzie, jest możliwość, wykonania testów czy jestem wrażliwa, uczulona na penicylinę? Z góry dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

W ciąży nie można wykonać testu na uczulenie na antybiotyki beta-laktamowe, tak samo jak nie powinno się wykonywać żadnych testów alergicznych, gdyż związane one są, zwłaszcza w przypadku antybiotyków, z możliwością wywołania groźnej dla życia kobiety, jak i dziecka, reakcji anafilaktycznej włącznie ze wstrząsem.

Aktualnie praktycznie nie wykonuje się testów na uczulenie tymi antybiotykami właśnie ze względu na zagrożenie.

Jeśli podejrzewa Pani, że jest uczulona np. z powodu złej reakcji na lek przy wcześniejszym podaniu, proszę bezwzględnie informować o tym lekarza przy każdym kontakcie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.