Jaki test na obciążenie mukowiscydozą?

Witam, chciałbym spytać jaki test na obciążenie mukowiscydozą najlepiej zrobić? Czy zrobienie testu genetycznego ogólnego (koszt 250zł) wykrywa obecność zmutowanego allelu, jednakże bez wiedzy o jego dokładnym umiejscowieniu i warto zrobić go w formie testu ,,tak lub nie,,? Czy zrobienie testu potowego na chlorki jest możliwe dla osób dorosłych, jeśli tak to jak należy się zarejestrować na takie badanie?

Lek. Tomasz Budlewski

proponuję udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można zalecić odpowiednie dalsze postępowanie, sądzę, że możliwe są obie metody badania.