Jaki wpływ ma odstawienie tabletek na rozregulowanie cyklu?

Brałam tabletki Y*** - dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna przyjmowana w schemacie 24 + 4 - przez dwa miesiące, ale musiałam je odstawić w celu zrobienia prób wątrobowych. Czy to wystarczająco długo, żeby mój cykl miesiączkowy całkiem się rozregulował? Jeśli tak, to ile potrwa wracanie do normy (miałam regularną miesiączkę). Czy typowe mdłości i inne nieprzyjemności mogą mnie spotkać po 2 miesiącach?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie wiem, co dokładnie ma Pani na mysli, pytając o "typowe" mdłości. Każdy organizm reaguje odmiennie na przyjmowane hormony. U jednej kobiety stosowanie antykoncepcji przez kilka lat z rzędu nie wpłynie negatywnie na cykl - będzie on regularny od razu po odstawieniu pigułek, u innej natomiast już po jednym opakowaniu układ hormonalny będzie miał "problem" z powrotem do prawidłowego funkcjonowania. Tego typu zaburzenia mogą potrwać nawet pół roku. Ponieważ jednak przyjęła Pani tylko dwa opakowania tabletek, można się  spodziewać, że miesiączkowanie wróci do normy w Pani przypadku już wkrótce. Oczywiście powinna Pani wykonywać co jakiś czas testy ciążowe, jeśli miesiączka nadal nie będzie się pojawiać.

Pozdrawiam serdecznie!