Jakich kosmetyków powinnam używać w czasie kąpieli i pielęgnacji skóry niemowlaka?

U mojej córki lekarz podejrzewa atopowe zapalenie skóry. Czekamy jeszcze na ostateczną diagnozę, ale martwią mnie kosmetyki, jakich powinnam używać w czasie kąpieli i pielęgnacji skóry niemowlaka. Na co powinnam zwracać szczególną uwagę? Czego unikać w składach takich kosmetyków dla maluszka?

Do pielęgnacji skory niemowląt zaleca się stosowanie delikatnych, hypoalergicznych dermokosmetyków o pH poniżej 7 (tj. kwaśnym), nie zawierających barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Ważne, aby kosmetyki te zawierały atest odpowiedniej instytucji testującej preparaty dla niemowląt i dzieci.
Do mycia zdrowej skóry (gładkiej i owłosionej) zaleca się stosowanie tradycyjnych mydełek dzieciecych o neutralnym lub lekko kwaśnym pH lub tzw. syndety (tzw/" mydło bez mydła"), które nie podrażniają skóry.
Do pielęgnacji okolicy pieluszkowej należy stosować natłuszczające preparaty, np. maści zawierających m.in. alantoinę, D-panthenol.
Należy pamiętać, że skóra zdrowego niemowlaka nie wymaga dodatkowego nawilżania ani natłuszczania. Natomiast, jeśli w rodzinie występują choroby alergiczne, zaleca się dodawanie emolientów ( tj. preparatów o działaniu nawilżająco- natluszczającym) do kąpieli i na skórę bezpośrednio po kąpieli- po osuszeniu ciała dziecka).