Jakie badania należy wykonać przy niedoczynności tarczycy?

Dzień dobry. W lutym mój lekarz rodzinny stwierdził u mnie niedoczynność tarczycy. Od tamtej pory stosowałam Euthyrox 25, lekarz podejrzewał, że po sześciu miesiącach może być lepiej, jednak w sierpniu po badaniach TSH okazało się, że popraw a była niewielka (z niewiele powyżej normy spadło do 3,5), więc przepisał mi Euthyrox 50 i skierowania do endokrynologa. Endokrynolog stwierdził u mnie subkliniczną niedoczynność tarczycy i kazał brać Euthyrox 25 pięć razy w tygodniu i Euthyrox 50 dwa razy w tygodniu, i po sześciu tygodniach zrobić badanie TSH, Ft3 i Ft4. Czy muszę te badania zrobić od razu po sześciu tygodniach, np w siódmym tygodniu, czy jest to bez znaczenia i może minąć nawet 9 tygodni, bo najważniejsze żeby nie minęło mniej niż 6? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry, ważne jest aby wykonała Pani badania. Okres 6 tygodni jest potrzebny dla odpowiedniego działania leku. Warto po takim czasie skontrolować poziom. Może się okazać, że aktualna podaż hormonów także nie jest na odpowiednim poziomie i będzie trzeba zmienić dawki leku.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga