Jakie badania należy wykonać żeby wykluczyć zespół Sjögerna?

Witam Jakie badania należy wykonać żeby wykluczyć zespół Sjögerna?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

1. badania w kierunku obecności przeciwciał ANA, anty-Ro i anty-La
2. usg ślinianek i badanie histopatologiczne gruczołu ślinowego mniejszego
3. test Schrimera - ocena wydzielania łez
4. test Saxona - ocena wydzielania śliny
Oczywiście nie wszystkie badania trzeba wykonywać na raz a rozpoznanie stawia się na podstawie kryteriów kwalifikacyjnych. Najlepiej będzie jeśli diagnostyką zajmuje się lekarz - reumatolog.