Zespół suchego oka i suchość w jamie ustnej - jak z tym walczyć? [PORADA EKSPERTA]

Mam 23 lat od 3lat ZSO ( zespół suchego oka)natomiast od 2 tyg suchość w jamie ustnej- brak sliny :ANA w 2016 ujemne ssa i ssb poniżej 2 w 2017 ANA HEP2 1:640.Jestem załamana bo w dniu dzisiejszym reumatolog nie potwierdziła tego zespołu, co mnie cieszy ale i nie odpowiedziała dlaczego mam ta suchość. Raczej sugerowała zgłoszenie się do psychiatry czym jestem oburzona Co jeszcze powinnam zrobić w sensie badań bo jestem załamana a chciałabym zobaczyć dlaczego tak się dzieje w tej mojej jamie ustnej i zacząć działać bo na razie to wegetacja i rozmyślania dlaczego brakuje mi śliny. Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu mi tej odpowiedzi na to pytanie.Daria

Kserostomia może wynikać z uszkodzenia ślinianek,.
Prawdziwa kserostomia wywołana jest zmniejszonym wydzielaniem gruczołów ślinowych przy niezmienionej klinicznie błonie śluzowej (typ I) lub z towarzyszącym jej zanikiem (typ II) i widocznymi zmianami w gruczołach ślinowych, zaś kserostomia objawowa spotykana jest u pacjentów odczuwających suchość i pieczenie błony śluzowej przy prawidłowej czynności ślinianek oraz braku objawów obiektywnych.

Przyjmuje się, że około 10% populacji cierpi na kserostomię, w tym 25% osób powyżej 65 roku życia. Wykazano, iż zjawisko to wzrasta wraz z liczbą przyjmowanych leków oraz współwystępujących schorzeń ogólnych.

Kserostomia jest często objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak: niewyrównana cukrzyca (poliuria), nadczynność tarczycy, hiperkalcemia, kamica i stany zapalne ślinianek, sarkoidoza, skrobiawica, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, twardzina, zespół Sjogrena, ostra niewydolność nerek.

Częstą przyczyna zaburzonej czynności gruczołów ślinowych są przyjmowane przez chorych leki.