Wynik badania po poronieniu a planowanie kolejnej ciąży

Witam 3 miesiące temu poroniłam. Zrobiłam badanie: przeciwciała przeciwjądrowe ana- test przesiewowy i wynik jest nastepujący: przeciwciała ANA(II F) dodatni, stwierdzono obecność przeciwciał przeciwjądrowych o typie świecenia ziarnistym w mianie: 1:640. Co ten wynik dla mnie odznacza i dla planowania ciąży? do jakiego lekarza mam się udać z tymi wynikami?

Lek. Tomasz Budlewski

Tego typu badania przeprowadza się w diagnostyce chorób tkanki łącznej. Chorobami tymi zajmuje się lekarz reumatolog. Czy to było pierwsze poronienie czy któreś z kolei? Proszę udać się do reumatologa, być może rozszerzy diagnostykę, ale proszę się też z góry nie martwić tego typu choroby mimo że mogą utrudniać donoszenie ciąży nie wykluczają możliwości urodzenia zdrowego dziecka.