Jakie badania wykonać?

Witam! Mam 25 lat. Za dwa tygodnie wybieram się na wizytę do ginekologa. Przez ostatnie dwa lata brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam je 3 miesiące temu. Chciałabym dalej zacząć brać tabletki, wcześniej wykonując próby wątrobowe (alat, aspat). Czy powinnam wykonać jeszcze inne badanie, czy to wystarczy? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Szkoda, że nie podała Pani powodu odstawienia tabletek.

Standardowo nie ma powodu wykonywać jakichkolwiek badań przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych, chyba że dane z wywiadu lub badania pacjentki sugerują coś innego.

Jeśli powód odstawienia tabletek nie był natury medycznej, to oznaczenie transaminaz jest całkowicie wystarczające, a nawet nieco na wyrost.