Jakie badania zrobić w kierunku boreliozy? Czy są refundowane?

Witam.

Czy istnieją jakieś niedrogie a pewne badania na potwierdzenie boreliozy? Niestety, obawiam się, że mogę być nosicielem tej choroby. Jako mało dziecko byłem bardzo często narażony na ukąszenia, potrafiłem nawet przynosić po 2-3 kleszcze tygodniowo ze względu na to, że mieszkałem na obrzeżach miasta przy kompleksie leśnym. Mając teraz 20 lat czuję się jak wrak człowieka, brak sił do życia i ciągły ból. Mam juz dosyć, mój stan fizyczny i psychiczny (to większy problem) jest coraz groszy i gorszy. Mam dopiero 20 lat. Lekarze olewają (przecież 20-latek nie może być chory) i leczą na kilka różnych chorób, m.in. pasożyty, grzyby, ale to nie pomaga, a antybiotyki jeszcze bardziej mnie osłabiają.

Uznałem, że mogę mieć boreliozę, właśnie ze względu na fakt, że w swoim życiu miałem mnóstwo kleszczy w swoim ciele. Niektóre objawy, jakie mi towarzyszą: - ciągle zmęczenie i otępienie umysłowe, kiedyś ciągle, w tej chwili jest czasem okres paru dni, kiedy mi się polepsza, - depresja i niska samoocena, - bóle mięśni i stawów (kiedyś były skurcze, ale jakoś ustąpiły), - wysypki skórne, zaczerwienienia głównie na twarzy, - bóle oczu (przekrwione), mimo że wzrok mam świetny, pojawiają się ciągle mroczki, - duża potliwość, - bóle brzucha, zgagi, ciągłe burczenie - to jest też okropne, czasem mnie skręca z bólu, że nie da się już wytrzymać, chociaż staram się odżywiać zdrowo, - wypadanie włosów - to już stało się normą :P , - podkrążone oczy i cienie w okolicach oczu, wygląda to jakbym coś ćpał przez tydzień - lekarze mi do tej pory mówili, że taka uroda, nie robiąc nawet podstawowych badań, jakoś to dziwne, bo nikt w rodzinie tego nie ma, tylko ja, - nie potrafię się skoncentrować, jestem rozkojarzony, mam lęki, drżenie ciała (ale nie zawsze). Jak na 20 lat, to raczej tego nie powinno być. Badania krwi robiłem chyba kilka razy i wychodziły świetnie, ale raczej nimi nic konkretnego nie wykryję. Proszę o informację, gdzie mogę się udać z swoim problemem? Zapewne NFZ takich rzeczy nie sponsoruje, aktualnie studiuję w Warszawie.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Badania potwierdzające boreliozę to badanie przeciwciał obecnych w surowicy krwi w klasie IgM i IgG. Istnieją również badania wykrywające antygeny - fragmenty krętka Borrelia Burgdorferi.

Badania te są refundowane, aczkolwiek muszą istnieć podstawy do ich wykonania. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który uprzednio zbierając wywiad, badając, wystawi skierowanie na konkretne badania lub skieruje do poradni chorób zakaźnych.