Jakie doustne tabletki są najlepsze na wyleczenie trądziku? Czy oczyszczanie twarzy jest skuteczne?

Mam lekki trądzik w okolicach brody, nie jest on bardzo silny, lecz trwa już dłuższy czas. Byłam u dwóch dermatologów, gdyż chciałam się dowiedzieć obu opinii na temat oczyszczani twarzy. Jeden dermatolog odradział mi to, gdyż powoduje to powstawanie kolejnych wyprysków, natomiast drugi był innego zdania i doradził, iż jeżeli nie ma już stanów zapalnych to można ją oczyścić u kosmetyczki. Sama nie jestem pewna, czy jest to dobry pomysł. Oczyszczałam twarz sposobem domowym robiąc parówkę z wyciągu z szałwi oraz maseczkę z siemia lnianego. Po oczyszczeniu nałożyłam ubiete białko z jajka, by pory się zamknęły i aby trądzik się nie nasilił. Czy takie oczyszczanie wystarczy? Trądzik nasila się w okresie przed miesiączką, czy to normalne? Chciałabym pozbyć się trądziku na zawsze, gdyż nie lubię go. Proszę mi doradzić jakie najlepsze doustne tableki mogłyby spowodować szybsze jego wyleczenie. Mam pytanie: czy czasami wizyty w solarium pomogą w leczeniu trądzika? I czy wyciskanie nowych ropnych zmain skórnych jest niebiepieczne? Czy spowoduje to nasilenie się wirusa trądziku? Proszę o wszelkie informacje. Z góry dziękuję :)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Postaram się odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania. Co do oczyszczania mechanicznego to w mojej opinii można ją rozważyć powierzając twarz kosmetyczce (a nie próbując robić to samemu!), kiedy nie ma zmian zapalnych - grudek i krost, a widoczne są jedynie zaskórniki otwarte i zamknięte. Radzę jednak spróbować mniej inwazyjnych form oczyszczania skóry twarzy - np. peelingu kawitacyjnego lub peelingów chemicznych (migdałowy lub glikolowy).

Odpowiadając na kolejne pytanie - rzeczywiście często obserwuje się zaostrzenia w okresie okołomiesiączkowym, co związane jest ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie. Solarium nie pomoże Pani w leczeniu zmian trądzikowych - może spowodować dość trudne do zlikwidowania przebarwienia oraz nasilenie zmian trądzikowych. Trądzik nie jest chorobą wirusową. Przyczyną trądziku jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie ich ujść w skórze i wreszcie - nadkażenie przez bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes.

Więcej przydatnych informacji o trądziku znajdzie Pani po zalogowaniu na stronie głównej serwisu.

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

Proszę nie wyciskać samodzielnie zmian, ponieważ powstaną nowe blizny i mikrouszkodzenia skóry.