Jakie jeszcze badania powinien wykonać mój mąż?

Moj maz dopuscil sie zdrady. Postanowilismy jednak ratowac malzenstwo. Chcialabym zapytac na jakie choroby przenoszone droga plciowa powinien wykonac badania. Na pewno hiv I hpv. Prosze o wyjasnienie jak takie badania wykonac. Hiv wiem ze z krwi a hpv? Dodam ze procz "normalnego" stosunku, odbywaly sie tez stosunki oralne. Czy nalezy w takim wypadku pobierac wymaz rowniez z jamy ustnej w kierunku wirusa hpv? Na jakie jeszcze wirusy badz choroby powinien wykonac badania? Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam, zgadza się testy na obecność wirusa HIV oraz HPV są dobrą decyzją. Jeśli chodzi o HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, to istnieje ponad 100 typów tego wirusa, zarówno onkogennych, jak i nieonkogennych. Zarazić się można przez kontakty seksualne, również analne i oralne. W przypadku badania dla mężczyzn na obecność tego wirusa – test można kupić nawet przez internet wraz z instrukcją, jak należy dokonać pobrania próbki z prącia lub cewki moczowej. W przypadku dodatniego wyniku testu oznaczane są również genotypy wirusa. Osobno należy wykonać test na obecność wirusa w jamie ustnej – w przypadku, gdy zaobserwowano jakieś zmiany (brodawki, ogniskowy przerost nabłonka itd.). W tym celu pobiera się wymaz z jamy ustnej. W sytuacji, gdy nie ma żadnych guzków, krostek, brodawek – słowem: zmian w jamie ustnej, można ograniczyć się do badania na obecność HPV z genitaliów. Co do Pani pytania o inne badania, które warto byłoby wykonać, to odsyłam do odpowiedzi na podobne pytanie pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/choroby-weneryczne-jakie-badania-nalezy-wykonac-by-je-wykluczyc. Zachęcam również do zapoznania się z infografiką pod tym adresem – zostały w niej wymienione choroby weneryczne, na które mężczyźni najczęściej zapadają. Może będzie to dla Pani pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-weneryczne-na-ktore-zapadaja-mezczyzni. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.