Jakie jeszcze wykonać badania, jeśli czuję ucisk w klatce piersiowej?

Witam. Od roku staram się leczyć na nerwicę. Tzn wykonałem badania na krew, mocz, EKG, USG Serca lecz wszystkie wyniki są ok. Miewam duszności, potliwość dłoni, ciężki oddech dziś np: przebiegłem się truchtem od samochodu do sklepu jakieś 100m bo śpieszyło mi się i zaczeły mi się po paru minutach pocić ręce i duszność się pojawiła z małym uciskiem klatki piersiowej, jak sądzicie czy takie objawy mogą też wskazywać nerwicę ? przy małym wysiłku ? będę miał jakoś na początku marca Holter jakie jeszcze wykonać badania ? proszę pilnie o odpowiedź męczę się od listopada prawie codzień.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Witam Pana,
jeśli jest Pan po konsultacji kardiologicznej i jest Pan przebadany - nie stwierdzono chorób serca, można brać pod uwagę podłoże psychogenne: Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty