Coraz częstsze problemy z uciskiem w okolicy serca i bólem w platce piersiowej

Witam serdecznie, od jakiegoś czasu miewam bóle w klatce piersiowej, czuję ucisk w okolicy serca na tyle że nawet noszenie biustonosza mi przeszkadza. Dodatkowo miewam stan kiedy mam wrażenie że coś się dzieje złego, tzn czuję szczypanie w klatce piersiowej,ale również na szyi . Dodatkowo drętwienie rąk i nóg oraz natychmiastowe zimne poty na dłoniach i stopach oraz pod pachami. Czuję taki ucisk w gardle jakbym zaraz miała się udusić. Jeśli tylko zakluje mnie w piersiach zaraz "czekam" na kolejne objawy i po paru chwilach mam atak paniki że umieram. Słyszałam że to nerwica ale niektórzy mówią że to od hormonów. Najgorzej jest jak mam sama zostać z dziećmi w domu . Napady są coraz częstsze i trudniej je ogarnąć. Co robić?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność

Około 40-60% Europejczyków prowadzi siedzący tryb życia, z czego płyną bardzo negatywne skutki zdrowotne. Ile czasu powinniśmy poświęcać na wysiłek fizyczny? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podejmowanie co najmniej 30-minutowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności prze 5 dni w tygodniu lub 20-minutowej aktywności o dużej intensywności ? przez 3 dni w tygodniu.

Szanowna Pani,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka kardiologiczna oraz Poradni Zdrowia Psychicznego, jeśli wykluczone zostaną choroby serca, zachęcam do podjęcia psychoterapii w paradygmacie poznawczo - behawioralnym.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty