Jakie konsekwencje może nieść za sobą nieusunięcie guzka?

Witam, ostatnio po wykonaniu USG wykryto u mnie 2 guzki o wymiarach 32x12mm oraz 8x4,4mm (hipoechogeniczne, bez wzmocnienia). Zaraz po USG poddałam się biopsji z rozpoznaniem klinicznym - tu mammae dex. Jak wynika z opisu badania obie zmiany prezentują obraz typowy dla włókniako-gruczolaka. Z otrzymanymi wynikami udałam się do onkologa, który przekazał mi skierowanie na zabieg chirurgiczny usunięcia większego guzka. Zastanawiam się nad tym czy jest to konieczne? W odpowiedzi na moje pytanie usłyszałam, że lepiej usunąć, bo guzek może urosnąć, zwłaszcza podczas ciąży i może mi to przeszkadzać. Poza tym po jego wycięciu będzie możliwość jego dokładnego zbadania. Przeczytałam jak i sam lekarz tak mi powiedział, iż istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że guzek ten ulegnie zezłośliwieniu. Bardzo chciałabym zasięgnąć opinii innych lekarzy - Jakie konsekwencje może nieść za sobą nieusunięcie guzka i co przemawia za tym, aby go usunąć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Jeżeli guzek urośnie i wtedy będzie go Pani chciała usunąć, to zabieg może być trudniejszy do wykonania i np. pozostawić większą bliznę. Poza tym według mnie najważniejszym argumentem jest fakt, że ryzyko zezłośliwienia istnieje (choć jest małe). Jeżeli usunie Pani guzek teraz, będzie Pani o wiele spokojniejsza. Pozdrawiam!