Jakie kroki powinienem podjąć w swojej sprawie?

Witam, mam 22 lata, studiuję. Od dłuższego czasu podejrzewam u siebie depresję lub pokrewne zaburzenie. Moje życie przybrało ostatnio dość niekorzystny obrót i uważam, że samemu nie dam sobie rady z przyczyn mojej kondycji. Objawy, które mi dokuczają to stale niskie samopoczucie i samoocena, wycofanie z życia towarzyskiego i rodzinnego, uczucie odtrącenia, poczucie winy, frustracja, duży stres lub/i niemożność radzenia sobie z tymże oraz niepokoje, które często uniemożliwiają mi spokojny sen. Objawy te towarzyszyły mi właściwie od zawsze, ale dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat stały się nie do zniesienia. W związku z czym pragnę aby specjalista mógł zajrzeć pod maskę i udzielić mi ewentualnej pomocy. Za stan rzeczy winię charakter rodziny, w której się wychowałem. Zasadniczo ja sam stanowię swój problem i odczuwam konieczność swojej... rearanżacji. Pragnę uporać się z problemami, które męczą mnie od dziecka, a które - jak się obawiam - uniemożliwiają mi bycie szczęśliwym. Chciałbym się zapytać, gdzie należy się zgłosić, aby uzyskać w tej sprawie fachową pomoc. Zależy mi na tym, aby była ona jak najbardziej DARMOWA (studencki tryb życia) - przynajmniej do momentu postawienia mi ewentualnej diagnozy i konieczności podjęcia ewentualnego leczenia. Chciałbym wiedzieć czy mam zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego w celu uzyskania ewentualnego skierowania, czy może mnie też na darmową wizytę przyjąć poradnia zdrowia psychicznego? Jaki powinienem wykonać w tym celu krok?

22 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Bezpłatną pomoc uzyska Pan w Poradni Zdrowia Psychicznego. Nie potrzebuje Pan skierowania do psychiatry, wystarczy umówić się na termin wizyty. Nie obowiązuje rejonizacja - może Pan zapisać się do dowolnej poradni.

Inna możliwość to wizyta u psychiatry w wielospecjalistycznym NZOZ-ie (nie zawsze jest to PZP, tylko gabinet specjalisty). Część ośrodków akademickich oferuje swoim studentom bezpłatne konsultacje psychologiczne i psychiatryczne. Informacji na ten temat może udzielić Panu np. rejestracja w studenckiej poradni.

Serdecznie pozdrawiam.