Jakie leki uspokajające można podać 8-letniemu dziecku?

Witam. Chciałabym dowiedzieć się jakie mogę podawać tabletki uspokajające dziecku 8 lat. Melisa i chmiel nie działa (dają efekt odwrotny). Chodzi mi przede wszystkim o wyciszenie i zmniejszeniu emocji negatywnych. Dziękuję za pomoc.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. Po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Najlepiej będzie gdy uda się Pani do pediatry, który po zebraniu ważnych, szczegółowych informacji będzie mógł - w razie potrzeby - przepisać odpowiednie lekarstwa. Aplikowanie dziecku jakichkolwiek lekarstw bez uprzedniej konsultacji lekarskiej jest niebezpieczne i zdecydowanie odradzam takie działania.
Jeśli dziecko przejawia negatywny afekt, być może zasadnym byłoby również udanie się do psychologa dzieciecego i omówienie z nim zaistniałej sytuacji. Niekoniecznie bowiem negatywne emocje trzeba hamować (bo nie niwelować całkowicie) za pomocą farmakologii. Często nastrój dziecka jest odzwierciedleniem tego, co się dzieje w jego najbliższym otoczenia a z czym dziecko sobie samo nie radzi. Prosze zatem zastanowić się czy nie zmieniły się jakieś warunki w domu, w szkole, wśród innych dzieci, które mogłyby wpłynąć na ten stan. Polecam także, jak już napisałam, wizytę u psychologa dziecięcego. Powodzenia!