Jakie postępowanie po zdiagnozowaniu depresji?

Witam. Właśnie zdałem sobie sprawę dzięki temu artykułowi że jestem w depresji. Wahania nastroju, drażliwość, pesymizm, brak chęci do działania, problem z zasypianiem, ucieczka w alkohol.... Co robić? Boje się o siebie i nie wiem jakie podjąć kroki. Jestem mężczyzną.

Po pierwsze warto diagnozę , którą stawia się sobie samemu skonsultować jeszcze z lekarzem psychiatrą bądź z psychologiem / psychoterapeutą. Jeżeli Pana przypuszczenia potwierdzą się, kolejnym krokiem, aby sobie pomóc jest rozpoczęcie psychoteraterapii, ewentualnie farmakoterapii. O tym, czy w Pana przypadku, wskazane jest wsparcie lekami, zadecyduje Pan z lekarzem. Niezależnie jednak od diagnozy, jeżeli czuje Pan, że ma trudności w codziennym funkcjonowaniu, warto pomyśleć o podjęciu psychoterapii, żeby określić, z czego te trudności wynikają i jak może Pan sobie pomóc. Zastanawia mnie też stwierdzenie "ucieczka w alkohol ". Być warto skonsultować się z terapeutą uzależnień.

Proszę udać się na konsultację psychiatryczną- celem postawienia diagnozy oraz wyboru sposobu leczenia. Przy tak opisanych objawach trudno jednoznacznie stwierdzić, że to depresja; prawidłową diagnozę może postawić lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.

Postawił Pan sobie "diagnozę", jednakże trafną diagnozę może postawić jedynie wykwalifikowany specjalista: psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Dlatego też namawiam, aby udał się Pan do specjalisty celem uzyskania trafnej diagnozy klinicznej. Stan obniżonego nastroju, pesymizmu, apatii nie musi oznaczać od razu zaburzenia na tle nerwicowym, jakim jest depresja.
Dopiero po otrzymaniu diagnozy od lekarza będzie można podjąc konkretne kroki ku pozbyciu się dolegliwości - szczegółowy plan działania na pewno stworzy Pan wraz z psychologiem, do którego się Pan uda. Niestety porada online - w przypadku braku konkretnych informacji nt. Pana dotychczasowych doświadczeń, sytuacji życiowej itd - nie będzie trafna i może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Dlatego też - polecam udać się do specjalisty i pracować z nim nad poprawą Pana stanu. Powodzenia!