Po pierwsze warto diagnozę , którą stawia się sobie samemu skonsultować jeszcze z lekarzem psychiatrą bądź z psychologiem / psychoterapeutą. Jeżeli Pana przypuszczenia potwierdzą się, kolejnym krokiem, aby sobie pomóc jest rozpoczęcie psychoteraterapii, ewentualnie farmakoterapii. O tym, czy w Pana przypadku, wskazane jest wsparcie lekami, zadecyduje Pan z lekarzem. Niezależnie jednak od diagnozy, jeżeli czuje Pan, że ma trudności w codziennym funkcjonowaniu, warto pomyśleć o podjęciu psychoterapii, żeby określić, z czego te trudności wynikają i jak może Pan sobie pomóc. Zastanawia mnie też stwierdzenie "ucieczka w alkohol ". Być warto skonsultować się z terapeutą uzależnień.
Proszę udać się na konsultację psychiatryczną- celem postawienia diagnozy oraz wyboru sposobu leczenia. Przy tak opisanych objawach trudno jednoznacznie stwierdzić, że to depresja; prawidłową diagnozę może postawić lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.
Postawił Pan sobie "diagnozę", jednakże trafną diagnozę może postawić jedynie wykwalifikowany specjalista: psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Dlatego też namawiam, aby udał się Pan do specjalisty celem uzyskania trafnej diagnozy klinicznej. Stan obniżonego nastroju, pesymizmu, apatii nie musi oznaczać od razu zaburzenia na tle nerwicowym, jakim jest depresja.
Dopiero po otrzymaniu diagnozy od lekarza będzie można podjąc konkretne kroki ku pozbyciu się dolegliwości - szczegółowy plan działania na pewno stworzy Pan wraz z psychologiem, do którego się Pan uda. Niestety porada online - w przypadku braku konkretnych informacji nt. Pana dotychczasowych doświadczeń, sytuacji życiowej itd - nie będzie trafna i może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Dlatego też - polecam udać się do specjalisty i pracować z nim nad poprawą Pana stanu. Powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zawroty głowy zdiagnozowane przy depresji – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Czy to na pewno dobrze zdiagnozowana depresja? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Brak motywacji do działania a depresja – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Wahania nastrojów a depresja – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Jak można zdiagnozować depresję? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jakie kroki podjąć, by skutecznie pozbyć się depresji? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Samodzielna terapia depresji bez podjęcia terapii – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zdiagnozowane zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Brak energii i smutku a depresja – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Czy można samemu wyleczyć nerwicę lub depresję? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer