Czy HTZ może powodować nowotwory?

HTZ to hormonalna terapia zastępcza. Stosowana jest np. przy leczeniu menopauzy. Obejrzyj film i dowiedz się, czy HTZ może spowodować raka. O terapii mówi prof. dr hab. Romuald Dębski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie ma takiej pozycji, która zwiększałaby ryzyko pęknięcia, zsunięcia lub uszkodzenia mechanicznego prezerwatywy czy jakiegokolwiek sposobu zmniejszającego skuteczność tej metody antykoncepcji mechanicznej. Jedynym warunkiem gwarantującym skuteczność jest właściwe dopasowanie prezerwatywy i prawidłowe założenie jej.

Statystyki mówią, że na świecie żyje około 2,4 miliard mężczyzn aktywnych seksualnie – to oznacza, że stworzenie jednej uniwersalnej prezerwatywy jest niemożliwe, wbrew temu, co myśli wiele osób. Stąd różne rozmiary i typy kondomów. Jeżeli wybierze Pan właściwy, to jest prezerwatywa nie będzie ani zbyt ciasna (co powoduje rolowanie się jej na członku), ani zbyt luźna (zsuwająca się podczas stosunku) czy za długa/krótka, może być Pan spokojny o pozycje seksualne. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prezerwatywy-uzywanie.

Proszę pamiętać, że skuteczność prezerwatywy zwiększają też takie czynniki jak: odpowiednie nawilżenie, niwelujące tarcie, właściwe przechowywanie prezerwatywy i ostrożne otwieranie opakowania, a także unikania lubrykantów i tłuszczów, które nie są przeznaczone do stosowania z antykoncepcją mechaniczną. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-uszkodzic-prezerwatywe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty