Jakie są rokowania w przypadku 66-latka?

U taty lat 66 zdiagnozowano nowotwór złośliwy - rak płaskonablonkowy - nieoperacyjny. Stadium IV. Zakwalifikowano do leczenia systemowego - chemioterapia ambulatoryjna, jeśli kardiolog wyrazi zgodę, ponieważ dodatkowo jest leczona niewydolność lewej komory serca-frakcja ok 28% i częste anemie z powodu złej diety. Przez ostatnie dni doszły bóle głowy, ostre bóle całych nóg, oraz brak apetytu. Jakie są rokowania w takim przypadku z chemią i bez? Czy taka chemioterapia jest w ogóle bezpieczna przy tak słabym sercu? Cały czas z tyłu głowy na chodzi żeby zrezygnować z chemioterapii.
MĘŻCZYZNA, 66 LAT 3 miesiące temu

Co to są by-passy?

Pomostowanie aortalno-wieńcowe, czyli inaczej by-passy, to operacyjna metoda leczenia chorób serca, najczęściej choroby wieńcowej. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, gdyż jest to zabieg, któremu coraz częściej zostają poddane osoby posiadające problemy ze sercem.

W tak zaawansowanej chorobie nowotworowej chemioterapia ma przede wszystkim spowolnić progresję procesu rozrostowego i ograniczyć objawy. Chemioterapia jest leczeniem wyniszczającym, jeżeli jednak onkolodzy zaproponowali takie leczenie należy przypuszczać, że potencjalne korzyści przewyższają ryzyko powikłań. Proszę jak najszybciej skonsultować pacjenta z kardiologiem i wykonać badanie echokardiograficzne. Biorąc pod uwagę objawy i tendencję do anemizacji rokowanie jest złe, trudno jednak ocenić to precyzyjnie nie posiadając dokumentacji medycznej chorego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty