Jakie są szanse na ciążę przy tej chorobie?

Witam , chciałam się spytać jakie są szanse na ciążę gdy ma się chorobę Hashimoto i na USG widać zmiany zapalne tarczycy a wyniki z krwi wychodzą książeczkowe i najlepsze jakie mogą być . Rozumiem że jest duży problem z zajściem w ciążę albo poronienia ale czy jest większa szansa przy dobrych wynikach z krwi .

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety to prawda – jak wskazują badania 1/5 leczących się na bezpłodność kobiet ma zdiagnozowaną chorobę Hashimoto. Jest to schorzenie autoimmunologiczne prowadzące do przewlekłego zapalenia tarczycy i upośledzenia jej funkcjonowania. Jest nieuleczalne, bardzo uciążliwe i wymaga skrupulatnego zażywania leków. Pod tym adresem więcej szczegółów o Hashimoto: https://portal.abczdrowie.pl/pod-rzadami-tarczycy-czyli-zycie-z-hashimoto. Niepłodność związana z chorobą Hashimoto może mieć związek z reakcją autoimmunologiczną na próby zapłodnienia, może też skutkować autoagresją organizmu, który będzie traktował płód jako ciało obce, którego należy się pozbyć. Dodatkowo schorzenie to może skutkować zaburzeniami cyklu miesiączkowego, brakiem owulacji (z powodu nadprodukcji prolaktyny) oraz zmniejszeniem libido – te czynniki będą miały bezpośredni wpływ na trudności z zajściem w ciążę. Jednak w przypadku dobrych wyników badań wynikających np. z uregulowania hormonów za pomocą leków – kobieta z powodzeniem może starać się o potomstwo. Należy pamiętać o systematycznym kontrolowaniu swojego zdrowia oraz o tym, że podczas ciąży pacjentka chora na Hashimoto musi być pod stałą opieką nie tylko ginekologa, ale również i endokrynologa. Współczesna medycyna pozwala takim kobietom na szczęśliwe donoszenie ciąży. Więcej pod tym adresem: https://parenting.pl/hashimoto-w-ciazy. Proszę zatem pamiętać, by trzymać się zaleceń lekarza, przyjmować leki i być pod kontrolą specjalisty. Dodatkowo bardzo ważny jest przy tej chorobie styl życia, ograniczający poziom stresu, a także dieta – wspomaga leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.