Jawa czy sen - kto mi pomoże?

Jakiś czas temu obudziłam się we śnie. Nie mogłam otworzyć oczu i gdy chciałam to zrobić, jakaś siła mi na to nie pozwalała. Gdy oddychałam, mój oddech przypominał dźwięki jakby z głębi oceanu - nie umiem tego opisać. Gdy zrozumiałam, że coś mi nie pozwala otworzyć oczu, chciałam się poruszyć. Miałam wrażenie, jakbym wisiała nad łóżkiem, ruszałam nogami i rękami w powolnym tempie. Wpadłam w panikę, chciałam krzyczeć i najszybciej otworzyć oczy. Nie mogłam z siebie wydusić ani jednego słowa. Czułam, że jakaś olbrzymia siła ściska mi gardło. Po chwili znalazłam się na łóżku, otworzyłam oczy i byłam strasznie przerażona. Zamknęłam oczy na chwilę. Przez ten ułamek sekundy, słyszałam krzyki i jęki ludzi - kobiet, mężczyzn i dzieci... to było straszne. Potem otworzyłam oczy i bałam się poruszyć. Przepłakałam całą noc i wpadłam w histerię. Po tym wydarzeniu nie byłam sobą, odcięłam się od wszystkich. Przez miesiąc nie spałam w tym pokoju. Nie wiem jak to wyjaśnić. Chciałabym, aby znalazł się ktoś, kto powie mi, co się ze mną wtedy działo. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Opisywane objawy mogą wskazywać na obecność parasomnii.

Parasomnie to niepożądane zjawiska pojawiające się głównie podczas wzbudzenia ze snu, częściowego wzbudzenia, przejścia miedzy snem a czuwaniem lub między stadiami snu.

Parasomnie powstają wskutek częściowego nakładania się na siebie stanów czuwania oraz stadiów snu. Są więc rodzajem pośredniego stanu między snem a jawą. Najczęściej nie wpływają one na ilość snu, lecz objawy są odbierane jako niepokojące. Tak też stało się w Pani przypadku: zostały zinterpretowane jako zagrażające, niezrozumiałe.

Rodzajem parasomni jest porażenie przysenne oraz omamy hipnagogiczne. Porażenie przysenne polega na przemijającej niezdolności do poruszania się i mówienia podczas zasypiania lub budzenia się. Zachowana jest świadomość, więc tego typu objawy wywołują lęk. Porażenie przysenne mija samoistnie w ciagu kliku minut.

Omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne to realistyczne doznania zmysłowe - słuchowe lub wzrokowe, dotykowe, pojawiające się na pograniczu snu i jawy, którym zazwyczaj towarzyszy lęk.

Przemijajace epizody parasomni występują dość powszechnie. Ich powstawaniu sprzyja zmęczenie, stres, przyjmowane leki, alkohol. Dlatego też najprawdopodobniej objawy nie będą się powtarzać.

W przypadku, gdyby podobne epizody  zaczęły się pojawiać coraz częściej, wskazana byłaby wizyta u neurologa celem wykluczenia padaczki.

Z pozdrowieniami