Dlaczego sny mnie przerażają?

Czesto zdarza sie ze cos we snie mnie przeraza i zawsze we snie jestem w tym pokoju w ktorym spie. Jakby w nim jestem swiadoma ze to tylko sen i chce sie przebudzic i ruszyc sie jednak nie jestem w stanie. Jestem jakby w polowie wybudzona bo lekko otwierajac oczy widze pokoj w ktorym leze ale zamiast cos mowic to jecze bo nie.moge otworzyc ust ani ruszyc partnera ktory spi obok. Innym razem tak samo zaczynam snic ale cos mna miota po pokoju, staram sie wybudzic, wiem ze to sen i staram sie nie przerazac tym, ciagne znow powieki w gore, ciezko otworzyc oczy. Staram sie wybudzic i z trudem w koncu budze sie, moge ruszyc i mowic. Dlaczego tak sie dzieje? Ma to jakies wytlumaczenie?

Dzień dobry, Pani objawy przypominają zjawisko omamów hipnopompicznych. Omamy hipnopompiczne (inaczej o. przebudzeniowe) – zjawisko mogące wystąpić po przebudzeniu z koszmaru sennego połączone z uczuciem dezorientacji i brakiem krytycyzmu do tego czy przeżyty przed chwilą koszmar był zdarzeniem rzeczywistym czy jedynie marzeniem sennym.
Omamy hipnopompiczne nie są stanem psychopatologicznym mimo podobieństwa w nazwie do omamów, czyli nie świadczą o chorobie psychicznej, zdarzają się ludziom zdrowym.
Trudno jednoznacznie określić źródło ich występowanie. Jest to możliwe dzięki psychoterapii wglądowej z interpretacją snów, czyli np psychoanaliza lub psychoterapia psychodynamiczna.
Freud mawiał że sny to królewskie wrota do nieświadomości, czasem warto się nad nimi pochylić, robi się to zawsze w odniesieniu do Pani aktualnego życia, kontekstu zdarzeń i trudności z którymi się Pani zmaga jest więc to niemożliwe bez pogłębionego wywiadu i dalszego głębokiego kontaktu terapeutycznego.
Z wyrazami szacunku
Barbara Sulanowska