Jestem ciągle głodna przy racjonalnym odżywianiu

Witam mam 15 lat 173 cm wzrostu i ważę 59-58 nawet i 57 kg ale to czasami. nie wiem co się stało byłam na diecie Ewy Chodakowskiej która opiera się na zdrowym i racjonalnym posiłku ale mimo to ciągle byłam głodna i dziś nie wytrzymałam i zjadłam dużo ciasta drożdżowego z taką marmolada w środku oraz 3 kawałki szarlotki nie spałam długo może 2 godziny. Ciągle jestem głodna! mam tak już od kilku dni. Proszę o pomoc.

Witam, jeśli pokrywasz swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które wynosi około 2000 kcal, jesz 5 posiłków dziennie, co około 3 godziny nie powinnaś czuć głodu. Czasem np. przed okresem czy w zimne, deszczowe dni  mamy wzmożony apetyt, czemu nie należy się poddawać, ale swobodnie możesz wówczas sięgać po warzywa (między posiłkami). Jeśli głód nie daje Ci spokoju zjedz jogurt naturalny z 2 łyżkami płatków owsianych, a do tego porcję warzyw – dawka błonnika, węglowodanów złożonych i białka powinno zaspokoić Twoją chęć podjadania i ciągły głód. Pozdrawiam.

Mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna

Najprawdopodobniej dieta jest dla ciebie zbyt niskokaloryczna. Nie powinnaś stosować diety poniżej swojego progu, jakim jest podstawowa przemiana materii, czyli minimalna ilość energii potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli uczujesz , że ci zimno, bywasz słaba, rozdrażniona, masz silne uczucie głodu, to prawdopodobnie dieta jest nie dostosowana do twojego minimum energetycznego. Jesteś wysoka, a musisz wiedzieć, że na podstawową przemianę materii wpływ ma w dużym stopniu wzrost, wiek, i płeć. Dlatego każdy człowiek powinien mieć indywidualnie określaną kaloryczność swojej diety, zwłaszcza jeśli ma to być dieta odchudzająca! Jesteś w wieku, kiedy potrzeby organizmu są większe, niż kobiety dojrzałej; dlatego należy być szczególnie ostrożną, aby sobie nie zaszkodzić; Powinnaś udać się do dietetyka, który dokona pomiarów twojego organizmu specjalnym urządzeniem tzw "analizatorem składu ciała" Wyliczy on m. in. twoją indywidualną wartość podstawowej przemiany materii.

Witam serdecznie!
Przy wzroście 173 cm i masie ciała 58 kg Twój wskaźnik BMI wynosi 19,4- oznacza to, że posiadasz masę ciała zdrową, którą po prostu należy utrzymać. W wieku 15 lat dziewczęta są w okresie dojrzewania, to oznacza, że nie tylko Pani ciało się kształtuje ale także narządy wewnętrzne się rozwijają, narządy miąższowe takie jak serce, nerki, wątroba cały czas rosną. Dziewczęta w tym wieku ponad to są w okresie tak zwanego szczytu wzrostowego- kiedy mogą osiągnąć swoją szczytową masę kostną. W związku z powyższym zapotrzebowanie energetyczne w tym wieku jest bardzo wysokie. Według najnowszych norm żywienia opracowanych przez IŻŻ w Warszawie zapotrzebowanie energetyczne dziewczynek w tym wieku i masie ciała oraz umiarkowanej aktywności fizycznej to około 3000 kcal- to bardzo dużo, z wiekiem to zapotrzebowanie maleje. Podczas miesiączkowania także nasz apetyt wzrasta proszę o tym pamiętać. Jeżeli czujesz się głodna oznacza to, że dostarczasz do organizmu zbyt mało energii, pamiętaj o 5 posiłkach dziennie, wodzie mineralnej, 5 porcjach owoców i warzyw, 2 porcjach ciemnego pieczywa, 1 porcji ciemnych kasz lub brązowego ryżu, 3 porcjach warzyw, 3 porcjach nabiału, produktach mięsnych i rybach. Ograniczaj słodycze, napoje gazowane, fast- foody, słone przekąski.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek dietetyk kliniczny

Witam,

Twoja masa ciała w stosunku do wysokości jest prawidłowa, więc nie powinnaś się martwić, jeśli czasami pozwolisz sobie na coś "niezdrowego" :) Natomiast jeśli głód odczuwasz nieprzerwanie przy odpowiedniej podaży energetycznej na dobę może to wskazywać na chorobę. Bardzo mi przykro, ale mam za mało danych, aby przeanalizować Twój sposób odżywiania i móc stwierdzić, czy prawidłowo się odżywiasz, czy dostarczasz sobie wystarczająco dużo energii. Zapraszam do kontaktu - chętnie prześlę formularz, który pozwoli mi na taką analizę.
Aby zmniejszyć napady głodu należy jeść regularnie co 3-4 godziny, śniadanie około pół godziny po przebudzeniu, kolacja 3 godziny przed snem, zwiększamy ilość warzyw w posiłkach, dodatkowo przyjmujemy błonnik.

Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka
m.rapacka@dietanamiare.pl

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Dieta Ewy Chodakowskiej jest bardzo popularną dietą, ale nie jestem pewna czy odpowiada organizmowi 15 latki, organizmowi który wciąż się rozwija.
W tym wieku potrzebna jest odpowiednia ilość energii i składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu w tym m.in. żelaza i wapnia.
Odżywiajmy się zdrowo, zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, a z Ewą Chodakowską bawmy się i ćwiczmy.
Taki nagły głód moze świadczyć o zbliżającej się miesiączce, podczas której potrzebujemy więcej energii.