Ilość kalorii na dobę dla 14-latki

Ile kalorii dziennie powinnam spożywać? Mam 14 lat, 173 cm wzrostu.
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Aby udzielić dokładnej informacji na temat Twojego zapotrzebowania energetycznego, potrzebna byłaby jeszcze informacja o masie ciała.
Ogólnie, zgodnie z Normami Żywienia Człowieka, średnie dzienne zapotrzebowanie na energię, dla dziewczyn w Twoim wieku wynosi ( w zależności od aktywności fizycznej ) od 2100-2500kcal

Według norm żywienia człowieka, dziewczęta w przedziale wiekowym 13-15 lat powinny dziennie przyjmować 2450 kcal (przy umiarkowanej aktywności fizycznej).
Niemniej bardziej niż na kalorie, należy zwracać uwagę na jakość spożywanego jedzenia. Można w ciągu dnia zjeść 4 pączki i zapotrzebowanie energetyczne będzie spełnione, ale wartości odżywczej nie będzie to miało żadnej.
W diecie powinny się pojawić dobre źródła
- białka: drób, jajka, produkty mleczne, strączkowe, ryby, orzechy
- tłuszczu: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, olej lniany, ryby
- węglowodanów złożonych: kasze, ryż, makaron, pieczywo pełnoziarniste, razowe
- witamin i składników mineralnych: owoce, warzywa i produkty powyżej.
Pozdrawiam

Twoje zapotrzebowanie energetyczne jest zależne od aktywności fizycznej, żeby dokładnie to określić muszę wiedzieć, czy ćwiczysz, ile np masz godzin wf w szkole, czy poza tym masz jeszcze jakąś aktywność fizyczną? Być może chodzisz do szkoły sportowej - bez tych informacji nie jestem w stanie tego dokąłdnie okreslić.