Odchudzanie a ciągle nawracający efekt jojo

Stosowałam dietę portal, ciągle tyłam i chudłam, i podczas diety schudłam 10 kilo i nagle przytyłam 3,5 kilo, więc postanowiłam, że nie będę dłużej tego ciągnąc. Zaczęłam stopniowo wprowadzać do diety chleb pełnoziarnisty z pomidorem i sałatą, 35g sera niskotluszczowego, ok. 450g mrożonych owoców z kefirem 0%, raz na 3 dni jem batona proteinowego, na obiad 'mięso z kebaba' ok. 250g i 450g warzyw, na kolacje zjadam zazwyczaj jakiś jogurt lub jabłko, ewentualnie rybę. Staram się nie przejadać i zjadam ok. 1500 kcal dziennie, chodzę na masaże wyszczuplające, dwa do trzech razy ćwiczę na siłowni ok 45 min, a poza tym dużo chodzę, czasem pływam i jeżdżę na rowerze, a jednak przytyłam. Znowu. z 54 kilo, dziś ważę 59 kg, przy wzroście 165, a zawartość tłuszczu w moim organizmie to ok. 20%. Jestem załamana, bardzo zależy mi na tym by do wakacji wrócić do starej wagi, a jednak mimo OGROMNYCH starań nic się nie dzieje. Co powinnam zrobić? Zmienić dietę, jeść jeszcze mniej (nie chce się głodzić)? Proszę o pomoc, pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam,

Wzrost masy ciała może być spowodowany stosowaniem diety zbyt restrykcyjnej. Kiedy stosujemy niskotłuszczową dietę odchudzającą nasz organizm jest mobilizowany do obrony przed głodem i odkłada tłuszcz, dodatkowo zmniejsza się tempo przemiany materii. Nie wiem dokładnie, jaki był Pani jadłospis w czasie stosowania diety białkowej i ile energii dostarczała Pani codziennie wraz z pożywieniem.

Obecny wzrost masy ciała można zastopować wprowadzając zmiany nawyków żywieniowych:
- regularne jedzenie 4-5 posiłków, co 2-3 godziny
- posiłki powinny być małe objętościowo i lekkostrawne
- spożywanie dużych ilości warzy, do każdego posiłku
- spożywanie nie więcej niż 2 porcji owoców dziennie
- spożywanie chudych produktów mlecznych, ryb (także tłustych), drobiu bez skóry, chudego mięsa
- unikanie tłustych mięs, podrobów, tłustych wędlin, tłustych produktów mlecznych, słodyczy, produktów typu fast-food, słonych i tłustych przekąsek i napojów gazowanych

Pani obecny jadłospis zawiera zbyt małe ilości węglowodanów złożonych.
Codziennie proszę spożywać
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Pani masa ciała i zawartość procentowa tłuszczu jest prawidłowa i nie powinna się Pani nadmiernie odchudzać. Proszę też pamiętać o tym, że mając prawidłową masę ciała coraz trudniej jest się pozbyć zbędnych kilogramów. Codzienna aktywność fizyczna i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych pomoże Pani ustabilizować masę ciała oraz przyspieszyć tempo metabolizmu.

Pozdrawiam.