Straciłam 19 kilo, co robić teraz?

Witam serdecznie. Pisze do Państwa kolejny raz, aby zasięgnąć rady. W ciągu ostatnich 4 miesięcy schudłam 19 kilogramów. Dużo ćwiczyłam i byłam na diecie. Teraz przy wzroście 165 cm ważę 59 kilo. Nie wiem czy moje waga jest prawidłowa, ale dobrze się z nią czuję. Jednak bardzo się boję, że zaraz znów zacznę tyć. Nie umiem sobie poradzić z tym strachem i zaczynam powoli tracić rozsądne podejście do tej sprawy. Mam dwoje dzieci i teraz przy wiosennej pogodzie rzadko siedzę z nimi w domu, w związku z czym nie mam już tyle czasu żeby ćwiczyć. Poza tym ciężko mi wprowadzić normalne jedzenie do jadłospisu, szczerze mówią to nie potrafię przełknąć niczego poza tym, co jadałam w trakcie diety, czyli warzywa, mięso gotowane na parze, ryby, owoce. Dookoła wszyscy krzyczą, że źle się to skończy, a ja zamiast cieszyć się moim sukcesem boje się każdego kolejnego dnia. Co się ze mną dzieje? Może potraficie mi pomóc.
ponad rok temu

Witam,

Pani masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa, jeśli chce Pani uniknąć efektu jojo nie powinna Pani wracać do starych nawyków żywieniowych, ale trzymać się obecnych, zdrowych. Proszę jednak zwiększyć porcje pożywienia. Trudno mi powiedzieć czy je Pani za mało, ponieważ nie napisała Pani przykładowego jadłospisu, ale minimalne zwiększenie porcji posiłków nie powinno odbić się na masie ciała.

Codziennie powinno się spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych (chudych i półtłustych)
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych
Jeśli spełnia Pani te wymogi wszystko jest w porządku.

Spadek masy ciała o 19 kg w ciągu 4 miesięcy jest trochę za duży. Podczas racjonalnej diety tracimy od 0,5-1kg w ciągu tygodnia, czyli maksymalnie 16kg w czasie 4 miesięcy. Wnika z tego, że spożywa Pani za małe ilości energii lub Pani przemiana materii jest bardzo szybka.
Z pewnością nie ma powodu do obaw. Lekkie przybranie na wadze również nie powinno Pani martwić. Proszę trzymać się zasad zdrowego odżywiania, a uniknie Pani kłopotu z wahaniem się masy ciała.

Pozdrawiam.