Bardzo niskie umiejscowienie zarodka

Jestem w piątym tygodniu ciąży. Wczoraj byłam na wizycie lekarskiej, wykonano pierwsze USG i lekarz stwierdził, że zarodek jest umiejscowiony bardzo nisko, przy ujściu szyjki macicy. Zalecił leżenie i oszczędny tryb życia. Kolejny termin wizyty wyznaczył za 11 dni. Moje pytanie brzmi, czy to duże zagrożenie dla ciąży? Czy w ciągu tych kolejnych 11 dni sytuacja może się poprawić. Czy zarodek może jeszcze zmienić położenie? Jak takie niskie zagnieżdżenie zarodka może wpłynąć na przebieg dalszy ciąży? Jak długo taka sytuacja może zagrażać utrzymaniu ciąży? Czy istnieje szansa na utrzymanie ciąży i powrót do w miarę normalnego trybu życia? Na tą chwilę, zostałam w domu i leżę. Proszę o dokładne wyjaśnienie tego problemu. Jakie jeszcze zalecenia co do mojego trybu życia Państwo mi w tej sytuacji sugerujecie? Wyniki wszystkich badań są bardzo dobre. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Niskie zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego nie jest jedynym czynnikiem rokującym. Dalszy rozwój ciąży uzależniony jest także od wzrastania zarodka, pojawienia się jego czynności serca (zwykle w 6 tygodniu ciąży) i wielu innych. Niskie zagnieżdżenie pęcherzyka na pewno niesie za sobą podwyższone ryzyko poronienia. Jeżeli jednak nie ma ma Pani obciążającej historii położniczej (nie roniła Pani), a zarodek będzie rozwijał się prawidłowo istnieją duże szanse na donoszenie ciąży. Niestety w podobnych sytuacjach zalecany jest zwykle reżim łóżkowy i spokój pacjentki. Czas bezwzględnego leżenia w łóżku uzależniony jest dokładnej lokalizacji pęcherzyka, a zatem odpowiedzi na to pytanie może udzielić jedynie lekarz mający dostęp do wyniku badania USG. Nierzadko zdarza się, że pacjentka musi przebywać w łóżku przez cały okres ciąży. Z drugiej strony zdarzają się sytuację "podciągnięcia" pęcherzyka w górę macicy. Istotna będzie zatem kolejna wizyta, na której powinna być nie tylko widoczna tendencja do wyższego ułożenia pęcherzyka, ale i czynność serca zarodka. Jeżeli nie ma Pani objawów towarzyszących jak np plamienia, nie ma wskazań do stosowania farmakologii. Pozdrawiam