Karmienie miodem 3-tygodniowego dziecka

witam, Moja tesciowa bez mojej zgody daje miod dla 3 tyg bobaska,prosze musze wiedziec czy miod nie szkodzi?

Witam, nie wolno podawać małemu dziecku miodu, a szczególnie noworodkowi i niemowlakowi. Miód może wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki, wymiotów, biegunki, kataru, łzawienia. W skrajnych przypadkach można doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego objawiającego się obrzękiem gardła, nosa i oczu, silną biegunką, kłopotami z oddychaniem, a nawet utratą przytomności i zapaścią. Niebezpieczeństwo wzrasta jeśli uczulenie występuje co najmniej u jednego z rodziców. Miód może być też zanieczyszczony botuliną produkowaną przez bakterie jadu kiełbasianego. Jej małe ilości nie zaszkodzą starszym dzieciom powyżej 1-2 lat, natomiast mogą być bardzo niebezpieczne dla niemowląt (ciężkie zatrucie, a nawet śmierć). Botulizm z powodu zjedzenia miodu występuje bardzo rzadko, ale lepiej nie ryzykować. Pierwsze objawy to zaparcia, które pojawiają się na kilka tygodni przed następnymi wyraźnymi objawami (m.in. senność, rozdrażnienie, opadanie powiek). Pozdrawiam