Kaszel i ból gardła a kuracja antybiotykowa

Dzień dobry! Dokładnie od przedwczoraj (25.09) zaczął się kaszel, dziś (27.09) obudziłam się z nieznośnym bólem gardła. Nawet jak ruszam głową to gardło boli, nie mówc już o przełykaniu... do tego ten kaszel! Co mi jest? Co robić? Czy obejdzie się bez antybiotyku?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Kaszel zazwyczaj jest objawem infekcji wirusowej, która bardzo często (jak w Pani przypadku) rozprzestrzenia się na cała jamę nosowo-gardłową. Jeśli dodatkowo nie występuję gorączka i białe naloty na migdałkach, infekcja bakteryjna jest bardzo mało prawdopodobna i raczej obejdzie się bez antybiotyku. Proszę stosować miejscowo znieczulające i odkażające preparaty dostępne w aptekach bez recepty, pić dużo gorących napojów oraz zadbać o odpowiedni ubiór.