Kaszel przy zawale?

Przeczytałam w Internecie, że w przypadku wystąpienia zawału serca należy intensywnie kaszleć – czy to może uratować mi życie?   
ponad rok temu

Problemy w leczeniu zawału

Na wystąpienie zawału serca najbardziej narażeni są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety, które ukończyły 55 lat. Prof. Janina Stępińska odpowiada na pytanie, dlaczego pomimo dostępności metod leczenia, wciąż 1/4 pacjentów, która doświadczyła zawału, nie jest leczona

W ostatnim czasie krążyła w poczcie mailowej oraz w Internecie prezentacja w której sugerowano, że w przypadku wystąpienia zawału serca należy intensywnie kaszleć. Rzeczywiście, w przypadku wystąpienia migotania komór (którego główną przyczyną jest zawał serca) natychmiastowy sprowokowany kaszel może przywrócić na chwilę prawidłowy rytm serca. Tak więc poniekąd jest to prawda, ale zastosowanie tej metody wydaje się nie mieć większego znaczenia rokowniczego. Po pierwsze musielibyśmy być pewni, że wystąpiło u nas migotanie komór (sam ból nie jest jego oznaką), a po drugie wszelki nasilony wysiłek fizyczny podczas zawału serca taki jak intensywny kaszel jest przeciwwskazany. Z całą pewnością o wiele bardziej rozsądne będzie pilne wezwanie karetki pogotowia.  

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty