Katar u zatkany nos u 5-latki

Dobry wieczór!Mam pytanie dotyczace mojej córki.Otóż ma ona prawie 5 lat i przez okres 3 lat miala problem z zatkanym nosem i gestym katarem.Trzy tygodnie temu miała usuwany trzeci migdał ale katar i nos zatkany ma do disiaj,testy na alergie miala robione i nic jej nie wyszlo,więc nie wiem w czym moze tkwic problem myslalam ze po usunieciu migdalka bedzie dobrze a tu nadal to samo.Prosze mi odp w czym moze tkwić problem.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, taki problem może się utrzymywać pomimo usunięcia migdałka gardłowego. Może on być wynikiem reakcji nadwrażliwości śluzówki po infekcjach wirusowych bądź być reakcją na nieznany alergen. Pozdrawiam.

Droga Mamo,

to może być nietolerancja pokarmowa o charakterze opóźnionym. Warto w tym celu zrobić dokładniejsze badania (w kierunku IgG 1-4).
Radziłabym też nie podawać córce zimnego, słodkiego nabiału np. serki homogenizowane czy słodkie jogurty.
Nabiał oczywiście jest potrzebny w diecie dziecka, ale niech będzie to przegotowane i ostudzone mleko z dodatkiem cynamonu, kardamonu, wanilii, kakao oraz wszelkiego rodzaju twarożki w wersji z warzywami.
Radziłabym także wprowadzić kaszę jaglaną na śniadanie, np. kasza jaglana ugotowana + starte jabłko + łyżka jogurtu naturalnego + przyprawy korzenne.
Powodzenia

Pozdrawiam
Ewa Ceborska
http://food-diet.pl/