Kiedy aplikować krążek?

Ostatnio ginekolog przepisał mi krążek antykoncepcyjny i, niestety, nie doczytałam w ulotce, kiedy należy stosować i aplikowałam go w 7 dniu cyklu zamiast od 1-5, i nie wiem, czy ma takie działanie, jak powinien. Czy po odczekaniu 7 dni można bezpiecznie współżyć? Czy powinnam udać się do apteki i powtórzyć czynność w odpowiednim czasie? Dodam, że nigdy nie stosowałam środków antykoncepcyjnych. Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, jeśli zaaplikowała Pani krążek w dniu innym niż 1-5 dzień cyklu, to w tym cyklu (4 tygodnie) nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję... Właściwie to zalecałabym Pani stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji (prezerwatywa) przez cały ten cykl (4 tygodnie) oraz w pierwszym tygodniu nowego cyklu.

Wszystkie środki hormonalnej antykoncepcji (pigułki, plastry, krążki, implanty...) należy zacząć stosować pierwszego dnia cyklu, czyli w pierwszy dzień miesiączki (wtedy działanie antykoncepcyjne osiągamy już od pierwszego dnia stosowania) lub ewentualnie 2-5 dnia cyklu (wtedy należy zabezpieczać się dodatkowo przez 7 dni).

Proszę dokładnie przeczytać ulotkę środka antykoncepcyjnego - znajdzie Pani tam wiele cennych informacji. Ryzyko ciąży podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest mniejsze niż 1%, jednak pod warunkiem, że prawidłowo się ją stosuje.

Pozdrawiam!