Kiedy cera po porodzie zacznie się poprawiać?

Dzień dobry. Mam 30 lat, od okresu dojrzewania mam problemy z cerą. Za mną między innymi kuracja Izotekiem (nawrót po niecałych 2 miesiącach od zakonczenia kuracji). Od zawsze mam też nieregularne miesiączki i przez kilka lat staraliśmy się z mężem o dziecko (udało się dopiero ivf). Przez te lata brałam przeróżne leki w tym tabletki antykoncepcyjne Yaz. Moja cera była po nich idealna! Teraz od porodu (nagłe cc) minęło 7 miesięcy, jestem w połowie 4 opakowania Yaz a moja cera nadal jest w fatalnym stanie (w ciąży również miałam tradzik). Czym może być spowodowane to, że kiedyś Yaz tak dobrze wpływał na moją cerę, a teraz nie ma żadnej poprawy? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ciąża oraz poród wpływają na gospodarkę hormonalną kobiety. Zmiany w stężeniach hormonów mogą wówczas doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych.

Niektóre kobiety narzekają na pojawienie się trądziku nie tylko w czasie ciąży, ale również już po rozwiązaniu. Często taki stan utrzymuje się aż do zakończenia okresu laktacji. Podczas karmienia piersią występuje zwiększone stężenie prolaktyny, co może doprowadzić do pojawienia się zmian skórnych.

Nie napisała Pani, czy nadal karmi Pani piersią. Jeśli tak, to najprawdopodobniej to jest przyczyną braku poprawy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli zakończyła Pani karmienie piersią, to warto udać się do dermatologa w celu porady.

Temat ten poruszaliśmy w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-cera-w-ciazy.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zanik-tradziku-w-czasie-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tradzik-rozowaty-w-ciazy-czy-mam-sie-czym-martwic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-wyleczyc-tradzik-czyms-innym-jak-tabletki-antykoncepcyjne-u-osoby-z-wysokim-poziomem-testosteronu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.