Kiedy Duloksetyna będzie działać?

Duloksetyna - kiedy w końcu zadziała? 1 miesiąc dawka 60mg, drugi - dawka 90mg, trzeci - dawka 120mg. Cały czas brak jakiejkolwiek poprawy. Lek psychiatryczny, który teoretycznie ma pomagać na lęki, bóle somatyczne, przewlekłe zmęczenie, brak energii i depresję, a jest tragedia, wszystkie problemy wymienione wyżej bez zmian. Lekarz upiera się przy tym leku. Pacjent 20 lat. Jak to jest z tym lekiem, ile można czekać spokojnie, aż w końcu zadziała?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem Pana frustrację związaną z oczekiwaniem na efekty leczenia duloksetyną i brakiem widocznej poprawy, nawet pomimo zwiększania dawki. Leczenie takich problemów jak lęki, bóle somatyczne, przewlekłe zmęczenie, brak energii i depresja wymaga czasu, chociaż naturalna jest potrzeba zauważenia pozytywnych zmian.

Duloksetyna to lek z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), jest stosowana w leczeniu różnych stanów, w tym depresji i zaburzeń lękowych. Zazwyczaj pierwsze efekty leczenia pojawią się po kilku tygodniach regularnego stosowania, jednak zdaża się, że pełne działanie leku ujawni się nawet po kilku miesiącach. Czas, po którym nastąpi zauważalna poprawa, zależy od indywidualnych reakcji organizmu na lek.

Jeśli po trzech miesiącach stosowania duloksetyny i stopniowym zwiększaniu dawki nie zauważył Pan żadnej poprawy, istotne jest, aby otwarcie porozmawiać o tym z lekarzem psychiatrą. Dla skutecznego leczenia dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem jest bardzo ważna. Proszę wyrazić swoje obawy i rozczarowanie brakiem postępów, a także zapytać o możliwość dostosowania planu leczenia, czy to przez zmianę leku, dostosowanie dawki lub dodanie terapii wspomagającej, jak psychoterapia. Proszę pamiętać przy tym, że leczenie farmakologiczne jest jedynie częścią terapii (działa głównie objawowo), zazwyczaj w takim przypadku najskuteczniejsze jest połaczenie farmakoterapii i psychoterapii:

https://portal.abczdrowie.pl/farmakoterapia-i-psychoterapia-przy-depresji

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

Proszę pamiętać, że to Pan jest ekspertem w kwestii własnego ciała i samopoczucia, a Pana doświadczenia i odczucia są ważne w procesie leczenia. Proszę nie tracić nadziei i dążyć do znalezienia najbardziej odpowiedniego sposobu leczenia, który przyniesie poprawę w Pana samopoczuciu.

Mam nadzieję, że wkrótce znajdzie Pan skuteczne rozwiązanie, które przyniesie ulgę i poprawi jakość codziennego życia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.