Czy aktywność fizyczna pomoże w leczeniu depresji?

Czy zwiększenie ruchu ma szansę pomóc na zaburzenia funkcji poznawczych w depresji?
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści i z pewnością nie zaszkodzi. Ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom endorfin, co przyczynia się do poprawy nastroju. Są w stanie redukować stres, a także poprawiają krążenie krwi, co może zwiększyć dopływ tlenu i składników odżywczych do mózgu, wspomagając jego funkcjonowanie.

Zdecydowanie więc zachęcamy Panią do zwiększenia ruchu. Systematyczne uprawienia sportu może być skutecznym uzupełnieniem innych form leczenia depresji, takich jak farmakologia i psychoterapia.

O wpływie aktywności fizycznej na depresję pisaliśmy w tekstach:

https://portal.abczdrowie.pl/aktywnosc-fizyczna-a-depresja,

https://portal.abczdrowie.pl/sport-a-depresja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Tak, zwiększenie aktywności fizycznej może znacząco pomóc w leczeniu depresji, w tym w poprawie funkcji poznawczych. Badania wykazują, że regularna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na mózg, poprawiając nastrój, zwiększając poziom energii oraz wspierając funkcje poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja i zdolność do podejmowania decyzji.Aktywność fizyczna stymuluje produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna, które są kluczowe w regulacji nastroju. Dodatkowo, regularne ćwiczenia mogą zwiększyć neuroplastyczność mózgu, co oznacza, że mogą pomóc w tworzeniu nowych połączeń nerwowych, co jest korzystne dla funkcji poznawczych.Ćwiczenia mogą także pomóc w redukcji stresu, poprawie jakości snu i zwiększeniu samooceny, co łącznie wpływa na ogólną poprawę samopoczucia i funkcji umysłowych. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak spacery, joga czy jazda na rowerze, może przynieść korzyści.Włączenie regularnych ćwiczeń do planu leczenia depresji, obok terapii psychologicznej i ewentualnie farmakoterapii, może przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia i poprawy jakości życia. Ważne jest jednak, aby dostosować rodzaj i intensywność ćwiczeń do swoich możliwości i stopniowo zwiększać ich poziom, aby uniknąć przeciążenia.