Kiedy mogę zacząć brać antybiotyk?

Biorę tabletki i był stosunek - kiedy mogę zacząć brać antybiotyk? Stosunek odbył się 1 dzień temu a na drugi dzień przepisano mi antybiotyk który wpływa na skuteczność antykoncepcji. Mogę brać antybiotyk bez obaw ?
KOBIETA, 20 LAT 2 tygodnie temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

antybiotykoterapia nie działa wstecz. Tak więc jeśli wcześniejsze tabletki antykoncepcyjne były przyjmowane w sposób zalecany przez producenta, a do stosunku doszło dzień przed rozpoczęciem antybiotykoterapii, to ochrona antykoncepcyjna została zachowana.

Potwierdzają to słowa eksperta, które znaleźć można pod podobnym pytaniem zadanym w naszym projekcie. Oto link do niego: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-przyjety-dzien-po-stosunku-a-mozliwosc-oslabienia-ochrony-antykoncepcyjnej.

Skoro antybiotyk może osłabiać działanie tabletek, to podczas całej kuracji, jak i 7 dni po jej zakończeniu proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Inne pytania o interakcję pomiędzy antybiotykiem a tabletkami znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-i-antybiotyk, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-a-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty