Kiedy najprawdopodobniej zaszłam w ciążę?

Witam, 21.12 podczas wizyty ginekologicznej mój pęcherzyk mierzył 20mm i lekarz stwierdził że lada moment będzie owulacja i powinniśmy współżyć niemal od razu (staraliśmy się o dziecko). Był to 11 dzien cyklu (zazwyczaj owulacja była 13-16 dzień cyklu). Współżyliśmy 22., 25 i 26.12. Zaszłam w ciążę i data porodu wg miesiączki wskazuje na zaplodnienie 26.12 (wg mnie troche pozno po tej owulacji?) a wg usg prenatalnego na 22.12. Co jest bardziej prawdopodobne? Kiedy najpewniej zaszłam w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie stwierdzić, którego konkretnie dnia zaszła Pani w ciążę, ponieważ w trakcie owulacji doszło do 3 stosunków seksualnych. Najprawdopodobniej jednak data 22.12 jest dniem poczęcia, ponieważ to wtedy owulacja już trwała i doszło do pierwszego stosunku.

W przypadku różnic co do wyznaczenia terminu ciąży za pomocą daty miesiączki, a badaniem USG, przyjmuje się, że dokładniejsze jest badanie USG, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że do zapłodnienia doszło 22.12. Stuprocentowej pewności jednak nie ma.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy pytali o podobne zagadnienie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-data-poczecia-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-obliczyc-date-poczecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.