Kiedy po wykryciu ciąży należy zgłosić się do lekarza?

Witam!
Starałam się o dzidziusia od pół roku. Moja Pani doktor kazała mi zażywać kwas foliowy i współżyć w dni płodne co teraz okazało się sukcesem, ponieważ 10 dni spóźnia mi się okres. Zrobiłam 2 testy i wyszły pozytywne, co prawda kreseczka znajdująca się w polu "T" jest dużo słabsza niż ta w polu "C", ale i tak mam nadzieję, że to ciąża i bardzo się cieszę :) Nie wiem ile mogę być w ciąży może 2 może 3 tygodnie, dlatego mam takie pytanie. Moja Pani doktor jest na urlopie i będzie dopiero 25 lipca, czyli za 2 tygodnie - czy ja powinnam się zgłosić do innego lekarza czy po prostu poczekać? W ciągu jakiego okresu czasu można się zgłosić, ponieważ to moja pierwsza ciąża, dlatego proszę o poradę. I jeszcze proszę mi powiedzieć, czy mimo ciąży mam dalej zażywać kwas foliowy?

Proszę o poradę, bo nie mam się kogo poradzić, dlatego liczę na Państwa.

Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Gratuluję. Pojawienie się drugiej kreski przemawia za ciążą, ale nie jest jej 100% potwierdzeniem. Jeśli jednak miesiączka spóźnia się ponad 2 tygodnie a na teście pojawia się jakakolwiek kreska to jest to bardzo dobry znak.
Teraz musi Pani sobie przypomnieć pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Od tego dnia będzie liczony wiek ciąży.
Kwas foliowy zalecany jest kobietom w okresie rozrodczym w celu profilaktyki wad układu nerwowego u dziecka. Suplementacja kwasu jest niezbędna przed ciążą i przez pierwsze 3 miesiące jej trwania. Proszę zatem go nie odstawiać.

Z wizytą u ginekologa może Pani poczekać na swoją ginekolog. Pierwsza wizyta u ginekologa zalecana jest w okolicach 8-10 tygodnia ciąży, kiedy można przeprowadzić diagnostyczne badanie USG. Wcześniej, jeżeli nie występują krwawienia lub inne dolegliwości, nie ma potrzeby kontaktowania się z ginekologiem.

Pozdrawiam