Kiedy wykonać operację po ostrym zapaleniu trzustki?

Dzien dobry Panie Doktorze.Mam pytanie mialam ostre zapalenie trzustki i tylko co 3 dni temu wyszlam ze Szpitala ,kiedy moge miec wykonana operacje woreczka zolciowego ,tzn jak dlugo mam z tym czekac a zaznaczam ze mam ciagle bole i ataki bo one mi daja bardzo popalic i sa niedozniesienia.Z gory serdecznie dziekuje.Jadwiga..

Lek. Marta Gryszkiewicz

Musi minąć faza ostra zakażenia i jej objawy.
Rutynowo czas pomiędzy epizodem ostrego zapalenia trzustki na tle kamicy pęcherzykowej, a zabiegiem cholecystektomii (usunięcia pęcherzyka żółciowego) nie powinien być krótszy niż miesiąc. Najważniejszym kryterium nie jest jednak czas, a wykładniki kliniczne. Ważne by operacje przeprowadzić w czasie, gdy nie ma zapalenia, a dolegliwości są nieznaczne lub w ogóle nie występują. Minimalizuje to ryzyko ewentualnych powikłań.
O przybliżenie czasu wskazanego do operacji w Pani przypadku, najlepiej zapytać lekarza, pod którego opieką znajdowała się Pani w szpitalu.