Kłucie w klatce piersiowej u 20-latki
Dzień dobry, Nie wiem już co robić. Od 3 miesięcy codziennie i to po kilka razy mocno kłuje mnie w klatce piersiowej. Do tego dochodzą duszności. Klucie trwa do godziny, po czym ustępuje i jest wszystko dobrze. Robiłam masę badań. Poczatkowo lekarz rodzinny stwierdził, że są to objawy na tle nerwowym i przepisał mi jakiś lek po, którym tylko byłam zmęczona, który wcale mi nie pomógł. Zrobiłam badania krwi, wszystko w normie. Podejrzewałam tarczyce, rzeczywiście Anty-TG wyszło mi ponad normę, ale lekarz endykrynolog stwierdzil, ze tarczyca jest ok, przepisał mi witaminę D, B, cynk i selen. Byłam u kardiologa, zrobiłaś badanie EKG i wszystko w porządku. Kardiolog stwierdził, że najprawdopodobniej jest to problem związany z uciskaniem nerwu obwodowego w odcinku piersiowym kręgosłupa. Zrobilam rezonans magnetyczny, z którego wyszlo, że wszytsko jest ok. Z każdym dniem boli mnie coraz mocniej A kompletnie nie wiem gdzie już iść. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś