Krew w stolcu u niemowlaka

Witam, problem dotyczy mojego 6-miesięcznego synka. Od 3 miesięcy ma w kupce czarne kropki lub nitki czarnej krwi, rzadko krew jest zmieszana z kupką. Dziecko od ukończenia 1,5 miesiąca karmione jest nutramigenem, gdyż podejrzewano u niego alergię, tylko na podstawie silnego niepokoju, wysypek nie miał. 2 tygodnie jak przeszliśmy tylko na nutramigen i odstawiłam go od piersi kupy zrobiły się bardzo brzydkie, śluzowate, konsystencji papkowatej lub plastelinowatej, zaparć, biegunek nie było. Była próba zmiany mleka na pepti skończyła się rozwolnieniem. Dziecko od urodzenia nie przespało spokojnie jednej nocy, z miesiąca na miesiąc śpi coraz krócej (obecnie ani jednej godziny nie śpi spokojnie), zrywa się jakby go budziło kłucie w brzuszku. Dodam, że nie ma problemów z gazami, nigdy kropelki typu Sab Simplex, debridat czy probiotyki nie pomagały w najmniejszym stopniu. Wykluczono uchyłek meckela (scyntygrafia), kolonoskopia wykazała drobne afty w esicy, do zagięcia wątrobowego wprowadzono kolonoskop, dalej była kupka. Pobrano wycinek. Czy afty mogą go boleć, czy to prawda że jelito nie jest unerwione i nie może boleć tylko jego skurcze? Co może tak strasznie dokuczać mojemu dziecku, że zrywa się co chwilę, przyśnie i znowu coś go zakłuje tak, że składa się jak książka. W ciągu dnia siedząc nie da się oprzeć musi być zgięty, jakby w tej pozycji było mu lepiej. Badania krwi ma w normie, nie anemizuje się, przybiera na wadze, ale okropną zmorą są bezsenne noce, dziecko męczy się chcąc spać i będąc co chwilę wybudzane kłuciem. Po kolonoskopii wprowadzono małemu nutramigen AA podejrzewając silną alergię (afty), ale niestety po tygodniu picia nowego mleka krew wróciła. Czekamy na wynik z biopsji, czy ten wynik może zdiagnozować powód wystąpienia aft? Co może kłuć moje dziecko w brzuchu, na pewno nie są to gazy, nie ma najmniejszych problemów z ich oddawaniem a oddanie nie sprawia mu ulgi. Do 2 miesiąca życia ulgę sprawiało wypróżnienie, dziecko spokojniało aż do następnego karmienia i znowu dopóki nie zrobiło kupki było niespokojne właściwie albo spało albo płakało i nie był do płacz nie do ukojenia jak w przypadku kolki, lulał na rękach. Do niedawna pomagał paracetamol, teraz już nie pomaga nic. Jedynie pół nocy włączona suszarka, a czasem nawet i to nie pomaga. Dziecko wybudzane nie da się uśpić, rzuca się na rękach. Proszę o opinie, sugestie.

Witam! Z informacji przedstawionych przez Panią wnoszę, iż synek jest aktualnie w trakcie diagnostyki. Należy poczekać na jej zakończenie z nadzieją, iż uda się wyjaśnić przyczynę dolegliwości. Trudno mi wypowiadać się w tej kwestii, ponieważ wiem tylko o części wykonanych badań i nie znam dokładnych ich wyników. Krew w stolcu może być zarówno wynikiem alergii pokarmowej jak i poważniejszej organicznej choroby układu pokarmowego - pomóc w wyjaśnieniu tej kwestii może wynik badania histopatologicznego wycinków jelita. Dobrym prognostykiem jest fakt iż dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie stwierdza się niedoborów pokarmowych. To przemawiać mogłoby za przyczyną alergiczną. Jednak wprowadzanie pokarmów typu Nutramigen - pod warunkiem restrykcyjnego ich stosowania i nie wprowadzania na własną rękę dodatkowych pokarmów - powinno przynieść poprawę. Diagnostykę niemowląt i małych dzieci dodatkowo utrudnia fakt iż trudno dokładnie sprecyzować ich dolegliwości - same nie potrafią ich właściwie określić, a odbierane przez dorosłych sygnały nie zawsze są prawidłowo interpretowane. Dlatego też tak ważne są obiektywne wyniki badań - po zakończeniu badań diagnostycznych lekarz przedstawi Pani diagnozę i zaleci odpowiednie postępowanie. Nie znając przyczyny dolegliwości nie sposób formułować zaleceń. Pozdrawiam

warto byłoby zbadać kał na obecnośćcandildy, lamblii czy yersinii, profesjonalne badania kału prowadzi Instytut Mikroekologii w Poznaniu również wysyłkowo. Pozdrawiam