Krwawienia międzymiesiączkowe, ból podczas stosunku - powinnam się niepokoić?

Mam 27 lat. Piszę do Pana doktora, bo mam problem... Od dłuższego czasu miewam bóle w okolicy podbrzusza. Dodatkowo mam krwawienia międzymiesiączkowe i poza tym nieregularne miesiączki od dobrych paru lat. Poza tym od dłuższego czasu pojawiają się krwawienia i ból podczas stosunku, na tyle silny, że przestałam mieć ochotę na seks, bo boli.. Byłam u ginekologa, który powiedział, że krwawienia międzymiesiączkowe są związane z zaburzeniami hormonalnymi, a jeśli chodzi o ból podczas stosnku, to powinnam zmienić pozycję. Nie wiem czy to dobrze, ale martwię się trochę. Z jednej strony ufam mu, a z drugiej mam wątpliwości, bo objawy te są dość dokuczliwe. Lekarz leczy mnie przeciwzapalnie, a leki, które mi przepisuje, nie pomagają. Czy zdaniem Pana doktora również nie ma powodów do paniki? Co mam zrobić? Bardzo proszę o pomoc,o poradę, co robić dalej. Serdecznie pozdrawiam. Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu lekarza z pacjentem, dokładnego badania, wnikliwej rozmowy. Jeśli lekarz leczy Panią już jakiś czas, to prawdopodobnie bardzo dobrze zna Panią i Pani dolegliwości... To do niego powinna Pani zwrócić się z wątpliwościami. Z drugiej strony, jeśli nie jest Pani zadowolona z wyników leczenia, to może warto zmienić ginekologa.

Krwawienia miedzymiesiączkowe mogą być spowodowane bardzo różnymi schorzeniami - poważnymi lub nie. Mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych, ale także mnóstwa innych przypadłości. Zawsze trzeba pacjentkę dokładnie przebadać i wykluczyć te szczególnie niebezpieczne. To, co mi Pani napisała, to trochę za mało, żeby móc wyciągnąć jakieś wnioski!

Natomiast bóle w podbrzuszu i ból podczas stosunku mogą wskazywać na endometriozę. Jeśli dawniej podczas stosunków nie odczuwała Pani bólu, a teraz się on pojawia, to trzeba się jednak zastanowić nad jego przyczyną.

Pozdrawiam!