Krwawienie międzymiesiączkowe a starania o ciążę

Witam! Mam 24 lata i z moim mężem staramy się o dziecko, ale nic z tego nie wychodzi. Martwię się, ponieważ od jakiś paru miesięcy mam krwawienia międzymiesiączkowe. Czasami występuje ono 2-3 dni po owulacji (tak przypuszczam, bo w dniu wystąpienia mam lekki ból jajnika). Ale ostatnim razem 3 dni przed miesiączką dostałam również plamienie i trwało do miesiączki. Miesiączka była obfita, ale nie trwała długo 4 dni (ale u mnie tak zawsze). Jeszcze moje cykle są nieregularne 30-33 dni. Z macicą wszystko w porządku miałam robione usg. Teraz mam robić badania hormonalne, tak zalecił lekarz. Ale czy to wystarczy? Czy może jest to coś poważniejszego?
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Badania hormonalne to na pewno dobry pomysł w Pani przypadku. Tego typu plamienia mogą również być wywołane zmianami organicznymi, takimi jak nadżerka szyjki macicy (można ją łatwo zaobserwować w badaniu we wziernikach), mięśniak (to łatwo uwidocznić w USG), czy też polip szyjki macicy lub endometrialny. Jeśli Pani lekarz wykluczył powyższe możliwości, to diagnostyka hormonalna wydaje się najrozsądniejszą opcją. Sądząc z Pani opisu (krwawienia w drugiej fazie cyklu, czyli po owulacji), może Pani cierpieć na niewydolność ciałka zółtego. Jest to dość częste zaburzenie, które leczy się poprzez suplementację syntetycznym progesteronem.
Pozdrawiam serdecznie!