Krwawienie po operacji jamy brzusznej

Jestem w 8-stej dobie po operacji jamy brzusznej (olbrzymia torbiel nadbrzusza o wym. 15cm x 13cm), rana goi się prawidłowo, praktycznie została już tylko blizna, niepokojące jest natomiast to, że pod skórą zbiera się krew, którą trzeba punktować i brzuch nie wrócił do normy tylko jest twardy i odstający. Mam pytanie, czy to jest normalne i kiedy wszystko wróci do normy? Dziękuję. Renata

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie! Z opisu Pani przypadku wnioskuję, że był to zabieg dość zaawansowany ze względu na wielkość torbieli. Po zabiegu, nawet w ciągu pierwszego miesiąca może pojawić się krwawienie bądź to z przewodu pokarmowego lub naczyń znajdujących się w loży pooperacyjnej. Przyczyny są różne, najczęściej przemijające zmiany zapalne towarzyszące ingerencji chirurgicznej, owrzodzenia w omijanej części, np. żołądka lub dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka („gastrits”) lub też krwawienie z miejsca zeszycia ściany przewodu pokarmowego zszywkami oczywiście tylko wtedy gdy kiedy taka metoda została zastosowana. Dla wyjaśnienia przyczyny niezbędne jest wziernikowanie (endoskopia), w trakcie którego można wykonać zabieg tamowania krwawienia. Jest to metoda wykorzystywana w przypadku znacznego krwawienia dającego objawy ogólnoustrojowe tj. np.znaczy spadek ciśnienia tętniczego krwi, ostre bóle brzucha. Od czasu do czasu po operacji pod skórą może pojawić się niewielki krwiak lub zbiornik płynów ustrojowych z domieszką krwi wynaczynionej jeszcze podczas operacji. Drenaż założony w chwili operacji powinien to ograniczyć. Wszelkie późniejsze zbiorniki często można usunąć podczas wizyty kontrolnej, za pomocą igły i strzykawki. Sytuacja, w której konieczny jest z tego powodu powrót na salę operacyjną, występuje bardzo rzadko. Obecność krwi w drenie może się utrzymywać się dość długo, jednak z dnia na dzień ilość ta powinna się zmniejszać lub też kolor powinien zmieniać się z krwistego na bardziej surowiczy (przeźroczysty) (u każdy przebiega to inaczej,dłużej lub krócej,nie ma reguły). Należy pamiętać by się oszczędzać i nie wykonywać pracy fizycznej (może wystąpić przepuklina pooperacyjna). Wysiłek może też powodować bóle, (naciąganie zrostów). Tak jak wspomniałem określenie dokładnie ile czasu może to trwać jest niemożliwe ze względu na różną długość gojenia się rany przez ziarninowanie. Obecność objawów brzusznych takich jak twardość powłok i jego wysklepienie to reakcja organizmu na stan zapalny który jest wynikiem operacji. Proszę nie obawiać się i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rekonwalescencja po zabiegu wymaga czasu.