Krwawienie w środku cyklu - czy mam powody do obaw?

Witam ;), mam problem: okres miałam 27 września, skończył mi się 1 października i dzisiaj, 10, znowu pojawiło się skąpe krwawienie, zupełnie jak w pierwszym dniu normalnej miesiączki.
Mam 21 lat i nigdy wcześniej tak nie miałam - brzuch boli mnie podobnie jak w trakcie okresu, ale mniej intensywnie. Co może być przyczyną tych krwawię? Czy istnieje ryzyko zajścia w ciąże (współżyłam 5, 6 i 7 października)? Dodam jeszcze, że nie biorę żadnych leków ani tabletek antykoncepcyjnych. Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie.

U zdrowej, prawidłowo miesiączkującej kobiety może wystąpić małe krwawienie w połowie cyklu, którego powodem jest owulacja. Czasem jednak powód jest inny. Niekiedy krwawienie międzymiesiączkowe przypomina normalne miesiączkowanie.

Niezależnie od wielkości plamienia między miesiączkami - należy zgłosić się do ginekologa. Nie wolno bagatelizować takich objawów. Przyczyną mogą być mięśniaki, polipy szyjki macicy. Krwawienie może być powodem raka szyjki lub trzonu macicy. Rzadko się to zdarza, ale nie można tego wykluczyć. Stosowanie wkładek sprzyja krwawieniom międzymiesiączkowym, sprzyja temu również stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Jeśli doszło do współżycia seksualnego prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje zawsze, nawet jeśli używane były środki antykoncepcyjne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Krwawienie w środku cyklu

Witam, mam problem.
Więc okres miałam 2.03.2010, współżyłam 14.03, natomiast 19 wystąpiło krwawienie, które trwało 2 dni. Trzeci to brązowe plamienie i koniec? Dziś 6.04. pobolewa mnie podbrzusze.

Czy to krwawienie co trwało 2 dni mogło być okresem? Albo jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży:)

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Ponieważ krwawienie o którym Pani wspomina wystąpiło w 18 dniu cyklu, raczej nie było miesiączką. To tzw. krwawienie międzymiesiączkowe. Może być oznaką zaburzeń hormonalnych, cyklu bezowulacyjnego czy niewydolności ciałka żółtego. Jeżeli podobne objawy powtórzą się w kolejnych cyklach, należy udać się do lekarza ginekologa w celu ustalenia przyczyny zaburzeń miesiączkowania.

Jeśli podczas stosunku nie korzystali państwo z antykoncepcji, istnieje ryzyko że doszło do zapłodnienia. Jednak pobolewania w podbrzuszu są raczej zwiastunem krwawienia miesiączkowego (na objawy wczesnej ciąży jest jeszcze za wcześnie). Aby rozwiać te wątpliwości proponuję wykonać test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki. Do badania najlepiej użyć porannego moczu, w którym stężenie oznaczanego hormonu jest największe.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mam powody do obaw?

Witam. Mam 17 lat i od około dwóch lat odwiedzam lekarzy z poniższym problemem. Mam nadzieję, że tym razem moje wątpliwości zostaną rozwiane. Otóż od tak długiego czasu jestem posiadaczką powiększonych węłów pachowych. Ostatnie badanie USG, wykonane we wrześniu 2009 roku wykazuje, że mają one wielkość do 14 mm, przy czym posiadają prawidłową echogeniczność. Jednocześnie od długiego czasu wyniki morfologii pokazują nieco poniżej normy liczbę białych krwinek. Lekarze jednak twierdzą, że nie jest to nic poważnego. Ośmielam się wątpić w zapewnienia mojej lekarki po tym, kiedy stwierdziła ona, że żadnych węzłów w moim przypadku nie wyczuwa, i dopiero wykonane prywatnie badanie USG pozwoliło jej zmienić zdanie. To mnie niepokoi - że pomimo niewątpliwego powiększenia, nadal jestem zapewniana, że to nic poważnego. Pierwsze pytanie wynika z tego, że sama niestety nie jestem w stanie tego sprawdzić - czy gruczoły piersiowe, wszelkie zgrubienia i nierówności u każdej kobiety sięgają aż pach? Nieustannie wyczuwam guzki, a może raczej guzy w tym miejscu, jednak nie określiłabym tego jako 14 mm. Czy owe zgrubienia mogą nie być węzłami, a po prostu piersią? Następnie - czy stwierdzenie "prawidłowa echogeniczność" całkowicie przekreśla możliwość rozwijania się jakiejś choroby? I, jeśli byłoby to coś wymagającego leczenia, jakie inne objawy musiałyby występować w przeciągu tych ponad dwóch lat? Jakie badania powinnam powtórzyć/wykonać, żeby być całkowicie pewną? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Węzły chłonne bywają powiększone z różnych przyczyn. Najczęściej powiększają się węzły chłonne okolicy szyi, co uważamy za normalną sprawę przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Powiększenie węzłów chłonnych pod pachami zdarza się rzadziej i częściej więże się z patologią. Szkoda, że nie napisała Pani czy węzły są powiększone po obu stronach czy po jednej, oraz jakiej liczby węzłów kwestia dotyczy, oraz o początku problemu - czy wyczuła Pani węzły sama, czy było to po infekcji czy przypadkiem?

Istnieje wiele przyczyn powiększenia węzłów chłonnych: przede wszystkim infekcja (ostra lub przewlekła), kwestia nowotworowa, ale także przewlekłe choroby autoimmunologiczne (tzw. kolagenozy). Zdarza się także, ze węzły powiększone są idiopatycznie, czyli nie znana jest konkretna przyczyna - wyniki wszystkich badań są w normie.

Przyczyna nowotworowa wiąże się jednak z innym obrazem węzłów chłonnych w USG niż w przypadku przyczyny infekcyjnej - węzły zazwyczaj tworzą pakiety, są twarde i ich budowa może być zatarta. Węzły odczynowe z kolei częściej powiększają się bez istotnych zmian w ich echogeniczności i budowie.

Za przewlekłą infekcją mogłoby u Pani świadczyć obniżenie liczby leukocytów, choć wynik należałoby interporetować całościowo - tzn. ocenić ilość poszczególnych rodzajów leukocytów - tj. głownie granulocytów i limfocytów, sprawdzić także rozmaz ręczny, który pozwala na ocenę morfologii komórek. Dodatkowo warto oznaczyć OB oraz CRP, które są wskaźnikami stanu zapalnego. Myślę, że warto byłoby też pokusić się o oznaczenie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, boreliozie, CMV (cytomagelia) i EBV (mononukleoza) oraz antygen HbS (wirusowe zap wątroby). Infekcje te, przebiegając przewlekłe, mogą prowadzić do powiększenia węzłów chłonnych. Warto byłoby też, aby zbadał Panią internista i ocenił inne węzły chłonne oraz dał skierowanie na RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej.

Co do pytania dotyczącego zasięgu tkanki gruczołowej piersi, to faktycznie - tkanka ta sięga aż do okolicy pachy (tzw. ogon Spence'a). U nastolatek często można wyczuć różne zgrubienia oraz zagęszczenia w piers,i i jest to związane z dojrzewaniem.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty