Laparoskopia a torbiel jajnika

Dzień dobry, chciałabym się skonsultować z lekarzem ginekologiem. W styczniu postanowiłam wybrać się do ginekologa, ponieważ od kilku miesięcy nie miałam okresu (ok. 4 miesięcy). Po wizycie okazało się, że mam torbiel na prawym jajniku. Lekarz kazał stosować najpierw luteinę na wywołanie okresu, później stosowałam tabletki antykoncepcyjne Naraya. Po 3 miesiącach znów kontrola, torbiel odrobinkę się zmniejszyła, lekarz znów zapisał tabletki. I tak jest do dziś. Tydzień temu byłam na kontroli, okazało się, że torbiel jest nadal - około 3,4 cm. Lekarz chciał mnie zapisać na laparoskopię, ale spanikowałam, powiedziałam że chcę jeszcze poczekać. Mam dopiero 20 lat i boję się takich zabiegów. W momencie kiedy nie miałam okresu nadmiernie się odchudzałam i łącznie schudłam ok. 20 kg. Czy to mógł być powód utworzenia torbieli? Dziś przybrałam na wadze już sporo, odżywiam się zdrowo, nie chcę mieć takich problemów. Konkretnie chciałam zapytać czy w tej sytuacji konieczny jest rzeczywiście ten zabieg laparoskopii? Czy torbiel w tych wymiarach jest niebezpieczna? Czy można ją jakoś zmniejszyć mniej inwazyjnie? Ile mogę czekać? Bardzo się boję, proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Dużo zależy od tego, jaka jest to torbiel, czyli jak wygląda w badaniu USG. Jeśli jest to najczęściej występująca torbiel prosta, czyli zawierająca płyn, związana najpewniej z niepęknięciem pęcherzyka jajnikowego lub powiększeniem się ciałka żółtego (tzw. torbiel czynnościowa), to nie ma konieczności wykonywania laparoskopii - można liczyć jeszcze na to, że torbiel się wchłonie samoistnie. Tym bardziej, jeśli nie ma Pani dolegliwości bólowych. Jeśli natomiast torbiel ma "podejrzany" wygląd, lekarz podejrzewa że może mieć charakter nowotworowy, to nie ma mowy o odkładaniu laparoskopii na później. Nie widziałam jednak Pani wyniku, więc trudno mi wyrokować. Zakładając że mówimy o torbieli prostej, myślę że może Pani poczekać i skontrolować się w badaniu USG za 2-3 miesiące. Jeśli nie zdecyduje się Pani na zabieg, istnieje pewne ryzyko, że torbiel pęknie, co spowoduje silny, ale krótkotrwały ból. Z kolei jeśli torbiel nie pęknie, ale w badaniu USG za kilka miesięcy okaże się większa - powyżej 5 cm - to nie ma już co liczyć, że sama zniknie. Kiedyś próbowano wykonywać w przypadku torbieli prostych punkcję, która jest zabiegiem mniej inwazyjnym niż laparoskopia, jednak okazało się to bez sensu, ponieważ spunktowana torbiel zwykle szybko odrastała. To, że nie miała Pani miesiączki i powstała torbiel, mogło być związane rzeczywiście z dużą utratą masy ciała. Być może teraz, po unormalizowaniu diety i stylu życia, regularne cykle by powróciły. Musiałaby Pani odstawić antykoncepcję hormonalną, by się o tym przekonać. Pozdrawiam serdecznie!